Pitie vody je dôležité pre správne fungovanie tela, ktoré chráni pred dehydratáciou. Ak jej však človek za krátky čas vypije príliš veľa, môže dôjsť k intoxikácii organizmu. Tá môže vo vážnych prípadoch končiť aj smrťou, upozorňuje denník The Wall Street Journal.
Čoraz viac ľudí dodržiavanie pitného režimu preháňa a bez fľaše s vodou neurobí ani krok. Niektorým vedcom robí nový trend obavy. „Ľudia sa boja, že sú v jednom kuse dehydratovaní alebo majú málo tekutín, a snažia sa to pravidelným pitím napraviť. Zvyčajne sa ale boja zbytočne,“ vysvetlila Colleen Muñozová z Univerzity v Hartforde.
Intoxikácia vodou nie je taká známa ako dehydratácia. Rozpoznávanie jej symptómov komplikuje skutočnosť, že sú podobné úpalu. Patrí medzi ne dezorientácia, nevoľnosť a vracanie.
Pitie príliš veľkého množstva vody v podstate sťažuje telu udržiavanie zdravej hladiny sodíka v krvi. Tento elektrolyt pomáha telu regulovať tekutiny v bunkách. Nadmerné pitie riedi koncentráciu sodíka v krvi a spôsobuje hyponatrémiu. Tento stav býva obzvlášť nebezpečný, keďže môže viesť k opuchu buniek v mozgu. To vytvára tlak na niektoré jeho časti a môže spôsobiť kómu, záchvaty alebo dokonca smrť.
Obličky zvyčajne zvládnu spracovať asi liter vody za hodinu. „Keď jej vypijete viac, riskujete potenciálne zriedenie elektrolytov,“ varoval Thunder Jalili, profesor výživy a integratívnej fyziológie na Univerzite v Utahu. Reguláciu sodíka sťažujú aj niektoré zdravotné stavy, akým je zlá funkcia obličiek. Zlyhanie srdca alebo pečene môže takisto viesť k hyponatrémii. Hladiny sodíka ovplyvňujú aj niektoré antidepresíva a lieky proti bolesti.
Lekári odporúčajú, aby sa ľudia pri prijímaní tekutín riadili smädom. Kedysi platilo, že dospelý človek by mal za deň vypiť aspoň osem pohárov vody. Podľa expertov pitný režim neradno zovšeobecňovať, keďže sa odvíja od viacerých faktorov vrátane veku, váhy, podnebia a fyzickej aktivity.