Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pravidelne prichádzajú správy o požiaroch či explóziách na ruskom území blízko hraníc s Ukrajinou. Kto za nimi stojí, ale nie je jasné. Moskva vinu pripisuje ukrajinským silám, Kyjev sa však k incidentom neprihlásil, hoci na medzinárodnej scéne už zaznelo, že vykonávanie útokov na strategické ciele v Rusku zo strany Ukrajiny by bolo legitímne. Prehľad incidentov na ruskom území a ich možné vysvetlenie priniesol web Current Time, ktorý oslovil ukrajinských a ruských expertov.

Ostreľovanie základne

Hneď na druhý deň invázie na Ukrajinu sa objavila správa o ostreľovaní ruskej vojenskej základne Millerovo v Rostovskej oblasti neďaleko hraníc s Ukrajinou. Prvého apríla médiá informovali o požiari pohonných hmôt v Belgorode blízko Ukrajiny. O dvadsať dní neskôr prepukol požiar vo výskumnom ústave ministerstva obrany v ruskom meste Tver severne od Moskvy a vyžiadal si tam obete na životoch. Koncom apríla sa rozšíril mohutný požiar v ropnom sklade v ruskom meste Brjansk v rovnomennej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

O dva dni neskôr sa Rusko stretávalo s požiarom v muničnom sklade v Belgorodskej oblasti pri obci Staraja Nelidovka len asi 30 kilometrov od ukrajinských hraníc. Rovnakú noc prišlo hlásenie o výbuchoch z mesta Kursk, ktoré tiež leží neďaleko Ukrajiny. Z ruskej Voroneže potom prišla správa o zničení výzvedného bezpilotného lietadla. V posledných dňoch okrem toho ruské aj zahraničné médiá niekoľkokrát informovali o explóziách v Belgorode, ktoré mohli vzniknúť pri zaktivovaní protivzdušnej obrany.

Analytici z investigatívnej organizácie Conflict Intelligence Team, ktorá sa zameriava na rôzne aspekty ozbrojených konfliktov, pripúšťajú, že útok na sklad pohonných hmôt v Belgorode z 1. apríla mohli vykonať ukrajinskí armádni piloti. Ak tomu tak bolo, museli letieť nízko nad zemou, aby sa vyhli ruskej protivzdušnej obrane.

Útoky mimo svojho územia

Ukrajinský armádny expert Serhij Hrabskyj sa domnieva, že Ukrajina môže vykonávať útoky mimo svojho územia napríklad pomocou tureckých dronov Bayraktar, ktoré má k dispozícii. Tiež bývalý zástupca šéfa ukrajinskej kontrarozviedky SBU Viktor Jahun súhlasí, že ukrajinské sily sú schopné zaútočiť v Rusku, pretože majú k dispozícii skúsených pilotov lietadiel a dronov aj delostrelcov a protivzdušná obrana v Belgorodskej oblasti je podľa neho v zlom stave.

„Rusko kedysi malo mocný raketový krížnik, volal sa Moskva a mal zaisťovať protivzdušnú obranu celého námorného zoskupenia v Čiernom mori. A kde je teraz? Asi tam, kde sú všetky systémy protivzdušnej obrany okolo Belgorodu, v tom istom stave," povedal Jahun s odkazom na ruský krížnik, ktorý sa v polovici apríla potopil.

Za sériou výbuchov v ruských vojenských a ropných skladoch môžu podľa neho ale stáť aj sami Rusi, ktorí sa snažia zakryť tamojší chaos. Rusko môže schválne ničiť sklady s pohonnými hmotami a nábojmi, aby bolo ťažšie zistiť príčiny katastrofických ruských strát na začiatku vojny. „Čo (Rusi) liali do tankov, že už po 100 alebo 200 kilometroch nešli?" pýta sa Jahun. „Vypovedá to o tom, že nie je jasné, čo sa v tých ropných skladoch deje, a že je jednoduchšie ich zničiť ako za to potom zodpovedať," hovorí Jahun.

Snaha o zakrytie korupcie

Aj ruský armádny analytik Jurij Fjodorov súhlasí, že požiare v skladoch môžu byť snahou o zakrytie korupcie, ktorá je v ruskej armáde veľmi rozšírená. „Ak sa ukáže, že v sklade ropy alebo palív a mazív sa nedostáva veľké množstvo benzínu či nafty a tak ďalej, je niekedy ľahší sklad zapáliť... a vinu zvaliť na sabotážne a výzvedné skupiny z Ukrajiny, ktoré nevedno akým spôsobom prenikajú do najprísnejšie strážených objektov v ruských pohraničných oblastiach," podotýka Fjodorov.

Ruský vojenský expert ale nevylučuje, že za útoky môžu stáť ukrajinskí agenti: „Rusko nemilosrdne bombarduje ukrajinské mestá, sklady, železničné zariadenia a myslí si, že je v práve. Vojna je vojna... a Rusko musí chápať, že za to bude platiť ." Najpravdepodobnejšie vysvetlenie pre požiar vo výskumnom ústave v meste Tver neďaleko Moskvy je ale podľa Fjodorova nedbalosť a zlá požiarna ochrana.

Z útokov na strategické objekty v Rusku navyše môže ťažiť aj Moskva, ktorá nimi môže argumentovať, aby nadchla viac ľudí pre účasť v bojoch. „Tieto informácie je možné v určitom okamihu použiť pri mobilizácii obyvateľstva, povedať, že krajine hrozí okupácia ukrajinskými fašistami a podobne," domnieva sa Hrabskyj.

Ďalšie dôležité správy

Kombajn na poli so pšenicou počas Žatevného výjazdu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana (nominant OĽaNO) za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) v obci Abrahám, okres Galanta v pondelok 12. júna 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Kradnuté ukrajinské poľnohospodárske stroje vyvezené do Čečenska sú nepoužiteľné