Európske reštaurácie, bufety a jedálne ročne vyhodia milióny metrických ton použitého kuchynského oleja, ktorý bol dlhé roky považovaný za bezcenný odpad. Čoskoro by však mohol byť zdrojom obrovského bohatstva, informuje denník The Telegraph.
Bursa Malaysia, najväčšia burza s cennými papiermi v Malajzii, sa chystá spustiť obchodovanie s termínovanými kontraktmi (futures) na použitý kuchynský olej, pretože ho považuje za cenný zdroj na výrobu ekologických palív. Denominované budú v amerických dolároch na 25 metrických ton použitého kuchynského oleja.
Tento kedysi bezcenný odpad sa v súčasnosti používa na výrobu biopalív, ktoré slúžia na pohon motorových vozidiel, vykurovanie budov či výrobu elektriny. V porovnaní s tradičnými benzínovými a naftovými produktmi uvoľňujú menej emisií uhlíka. Dopyt po biopalivách sa na celom svete dramaticky zvýšil, pričom medzi rokmi 2021 a 2023 stúpol takmer o 40 percent.
Globálne trhy, najmä v Európe a Spojených štátoch, už majú dobre fungujúce trhy s použitým kuchynským olejom, no zvyčajne zahŕňajú skôr priamy obchod prostredníctvom dodávateľov, recyklačných firiem a výrobcov biopalív, než tradičné burzy.