Potrvá nejaký čas, kým miera inflácie v Nemecku aj v eurozóne klesne na cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky, ktorou sú dve percentá. Uviedol to prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Joachim Nagel pre televíznu stanicu RTL. TASR správu prevzala z DPA.
Hlbokú recesiu neočakáva
Nagel očakáva, že miera inflácie v Nemecku sa v decembri zníži vďaka stropu na ceny plynu, ktorý zaviedla vláda v Berlíne.
Na ilustráciu, v novembri dosiahla miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike 10 percent. Podľa Nagela v roku 2023 by sa mala inflácia v Nemecku znížiť na 7 percent, predtým ako v roku 2024 výrazne klesne.
Pripomenul, že trvá 18 mesiacov až dva roky, kým sa prejaví vplyv zvýšenia úrokových sadzieb ECB.
„Preto musím v tejto chvíli požiadať o trpezlivosť," vyhlásil Nagel.
Jeho slová podporila predpoveď Inštitútu pre ekonomický výskum v Halle (IWH), ktorý uviedol, že neočakáva hlbokú recesiu napriek energetickej kríze a rastúcim úrokovým sadzbám. V priebehu zimy by síce malo dôjsť k poklesu nemeckej ekonomiky, ale bude mierny, pretože sa zavádzajú kontroly cien energií na ochranu spotrebiteľov. Inštitút uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny môže v roku 2023 stagnovať po predpokladanom tohtoročnom raste o 1,8 percenta.
Spomaliť by sa mala aj inflácia spotrebiteľských cien. Po tom, ako za celý tento rok dosiahne 7,8 percenta, by mohla v roku 2023 klesnúť na 6,5 percenta.
Vyššie úroky môžu predražiť splácanie úverov
ECB v snahe o skrotenie inflácie v eurozóne minulý týždeň zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 0,5 percentuálneho bodu na 2,5 percenta. Bol to už jej štvrtý nárast v rade.
Kľúčová úroková sadzba v eurozóne bola roky zmrazená na rekordnom minime 0 percent, ale tento rok rýchlo rastúce spotrebiteľské ceny poháňané vyššími nákladmi na energiu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu viedli ECB k zmene svojej politiky, pričom sadzby zvýšila prvýkrát v júli.
Centrálna banka vo svojej najnovšej prognóze počíta s priemernou infláciou v eurozóne v roku 2022 na úrovni 8,4 percenta. A v budúcom roku očakáva infláciu na úrovni 6,3 percenta, po ktorej bude nasledovať ďalší pokles na 3,4 percenta v roku 2024.
Vyššie úrokové sadzby sú síce hlavným nástrojom ECB v boji s infláciou, no zároveň predstavujú záťaž pre ekonomiku. Vyššie úroky môžu napríklad predražiť splácanie úverov podnikom aj domácnostiam.