O sóji sa zďaleka nehovorí už iba ako o potravine budúcnosti. Vo svete, hľadajúcom správnu formulu na vytvorenie ekologického paliva, totiž môže dôležitú úlohu zohrať práve olej z tejto strukoviny.

Túto skutočnosť si veľmi dobre uvedomujú ako vedci zo začínajúcich startupov, tak aj tí z veľkých biotechnologických spoločností. Šľachtením či genetickou modifikáciou sóje, ktorej cieľom je vyššia produkcia oleja, sa preto zaoberajú už mnohí z nich, píše Bloomberg.

Po desaťročia sa sója geneticky modifikovala iba preto, aby rýchlejšie rástla, respektíve aby dokázala lepšie odolávať chemickým postrekom, hmyzu či suchám. Snaha získať z nej viac oleja až doteraz nikdy nebola prioritou. To sa však začína meniť, čo ukazujú aj júnové dáta zo Spojených štátov. Tie odhalili, že v danom mesiaci sa z tamojšej sóje využilo viac oleja na výrobu biopalív než sóje ako takej na potravinové účely.

O biopalive, napríklad práve na báze sóje, ktoré je z chemického hľadiska porovnateľné s palivom na báze ropy, sa často hovorí ako o jednom z najlepších riešení zníženia emisií. A to najmä v sektore takzvanej ťažkej dopravy, ktorý v súčasnosti nemožno tak ľahko elektrifikovať.

Ambiciózne vyhliadky využitia biopalív na báze sóje so sebou zároveň prinášajú aj mnohé výzvy. Tie sa týkajú predovšetkým pestovania strukoviny s vyšším obsahom oleja. Geneticky modifikované plodiny sa totiž nezmenia zo dňa na deň, ale na plnohodnotný vývin potrebujú minimálne niekoľko rokov. S ich pestovaním navyše môžu váhať aj farmári, keďže nebudú v praxi oboznámení s tým, aké ďalšie zmeny vyšší obsah oleja prináša. Odradiť by ich mohlo napríklad to, ak by genetické modifikácie negatívne ovplyvňovali odolnosť voči postrekom či zvyšovali riziko chorôb plodín.

Otázne je aj to, ako by na takýto sójový „boom“ zareagovali svetové trhy. Olejnaté semená sóje sa totiž v súčasnosti obchodujú predovšetkým podľa váhy a miesta. Ak by výrobcovia palív, ako napríklad Exxon či Chevron, prejavili o komoditu väčší záujem, takmer s istotou by to viedlo k zmene zaužívaného obchodného modelu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran
Neprehliadnite

Sója ako dôležitá olejnina sa pestuje stále viac, ale využíva sa málo. Chýbajú spracovatelia