Vedci dokázali pomocou zmesi potravinárskeho farbiva tartrazín (E 102) a vody dočasne spriehľadniť pokožku laboratórnych myší. K tomuto objavu dospeli po tom, čo im hmotu natreli na oholené brucho a po niekoľkých minútach pôsobenia boli schopní vidieť cievy a vnútorné orgány. Po umytí zmesi sa pokožka myší vrátila opäť do normálu.
Je to prvýkrát, čo sa vedcom podarilo spriehľadniť živé tkanivo modifikovaním indexu lomu – množstva svetla, ktoré sa pri prechode materiálom ohýba. Nový objav môže vedcom uľahčiť pozorovanie orgánov a lepšie pochopiť ich fungovanie. Lekári sa pri ich zobrazovaní spoliehajú najmä na niekoľko drahých techník vrátane röntgenu, ultrazvuku, magnetickej rezonancie či endoskopie. Spolutvorca novej štúdie doktor C'-chao Ou zdôraznil, že tartrazínová metóda je veľmi lacná a efektívna. „Dôležité je, aby bolo farbivo biokompatibilné, teda bezpečné pre živé organizmy,“ dodal.
Štúdia publikovaná v časopise Science zatiaľ nebola testovaná na ľudskej koži, ktorá je desaťkrát hrubšia než u myší. Autori predpokladajú, že nová metóda bude v aj tomto prípade rovnako účinná.
Tartrazín sa nachádza v mnohých potravinách vrátane kukuričných vločiek do mlieka, sladkostí, čipsov a energetických nápojov. Jeho konzumácia je bezpečná, no môže prispievať k hyperaktivite.