Slovensko nevyužíva potenciál vodnej energie dostatočne. Zhodujú sa na tom zamestnávatelia ako aj výrobcovia zelenej energie. Vodné elektrárne, ktoré v súčasnosti produkujú 17 percent celkovej elektriny krajiny, môžu zohrávať kľúčovú úlohu v dekarbonizácii našej energetiky a tvorbe nových pracovných miest. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) spoločne so Slovenskou asociáciou udržateľnej energetiky (SAPI) ale upozorňujú na alarmujúci fakt.

Potenciál vodnej energie

„Dnes využívame iba štvrtinu hydroenergetického potenciálu malých vodných elektrární. Slovensko má dlhoročnú tradíciu výroby elektrickej energie z vody. Okrem veľkých projektov, ktorým je napríklad aj avizovaný projekt prečerpávajúcej elektráreň na Ipli, by sme sa mali sústrediť aj na zvýšenie využitia potenciálu, ktorý ponúkajú malé vodné elektrárne,“ vysvetľuje Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

Využitie potenciálu malých vodných elektrární je kľúčovým aj pre budúcnosť pracovných miest nielen v rámci priemyslu. V súčasnosti už totiž nestačí, aby Slovensko ponúkalo investorom, ktorí zvažujú investíciu u nás, iba kvalifikovanú pracovnú silu. „Investori už nepozerajú len na pracovnú silu, ale kladú aj ďalšie dve zásadné otázky. Dokážeme ekologicky spracovať odpad a vieme sa v danej krajine dostať k energii z obnoviteľných zdrojov?,“ zdôrazňuje Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Zelená energia – zelené podnikanie

Zelená energia, vrátane tej z vodných elektrární, je totiž základom pre dodržiavanie ESG kritérií (Environmental, Social, Governance – spoločensky zodpovedné podnikanie), ktoré sú nevyhnutné pre každú zodpovednú firmu. „Ak nedokážeme zabezpečiť dostatok zelenej elektriny zo solárnych, veterných či vodných zdrojov, Slovensko sa môže dostať mimo radar potenciálnych investorov,“ upozorňuje Lasz.

Vodná energia je spoľahlivý, bezemisný zdroj, ktorý môže aj na Slovensku zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácii energetiky, ale aj prechode priemyslu na zelené energie.

Rýchla výstavba a efektívne výsledky

Zatiaľ čo výstavba veľkých prečerpávacích elektrární môže trvať aj desať rokov, malé vodné elektrárne môžu priniesť výsledky už v krátkodobom horizonte, ak sa odstránia prekážky. „Zjednodušenie povoľovacích procesov je nevyhnutné. V praxi sme sa stretli s prípadmi, kde sa príprava projektov zbytočne zdržala na roky. Jednou z ciest ako zvýšiť efektivitu a využiť hydroenergetický potenciál vo väčšej miere je napríklad aj modernizácia existujúcich zdrojov,“ uviedol Peter Hegeduš, konateľ spoločnosti Hydroenergia, s.r.o., ktorá prevádzkuje Vodné dielo Želiezovce.

Krokom vpred je podľa SAPI a APZD aj v prípade projektov vodných elektrární novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá nedávno prešla parlamentom. Ján Karaba ju vníma ako jeden z prvých krokov v rámci vyššieho využívania obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku. „Novela síce nie je dokonalá, ale otvára dvere rýchlejšiemu schvaľovaniu projektov. Ak chceme dosiahnuť významný pokrok v oblasti obnoviteľných zdrojov, musíme ďalej pokračovať v zlepšovaní legislatívnych podmienok, pretože bez ďalších úprav sa rozvoj bude naďalej oneskorovať,“ doplnil Karaba

Ministerstvo životného prostredia SR by malo podľa SAPI a APZD novú stratégiu pre lepšie využívanie energie vodných tokov, s osobitným dôrazom na nevyužitý potenciál malých vodných elektrární. Zároveň by sa mali zjednodušiť a zjednotiť povoľovacie procesy podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a rámcovej smernice o vodách. „Dôležité je, aby sa posudzovala iba samotná vodná stavba, keďže energetická časť projektu nemá priamy vplyv na kvalitu vody ani životné prostredie,“ konštatoval Karaba.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Slovensko plánuje vybudovať dva veľké veterné parky, zelenú energiu požadujú aj investori