Postupné ukončenie využívania fosílnych palív je nevyhnutné. Povedal to vo štvrtok kritizovaný predseda tohtoročnej klimatickej konferencie COP28 Sultán Džábir, ktorý je ministrom priemyslu Spojených arabských emirátov (SAE) a zároveň šéfom štátnej ropnej spoločnosti ADNOC. Podľa Reuters je jeho posledné vyjadrenie silnejšie ako tie predchádzajúce, keď vyzýval na postupné znižovanie emisií z fosílnych palív, a nie fosílnych palív samotných.
Džábira kritizujú klimatickí aktivisti kvôli jeho údajne mäkkému postoju k fosílnym palivám. „Rýchlosť, s akou sa to stane, závisí od toho, ako rýchlo dokážeme navýšiť bezuhlíkové alternatívy a pritom zabezpečiť energetickú bezpečnosť, dosiahnuteľnosť a cenovú dostupnosť,“ dodal Džábir počas klimatických rozhovorov v západonemeckom Bonne.
Viac ako sto členov amerického Kongresu a Európskeho parlamentu minulý týždeň vyzvalo amerického prezidenta Joea Bidena a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby prinútili vládu SAE zbaviť Džábira predsedníctva klimatickej konferencie. Poukázali pritom na to, že jeho dvojaká pozícia by mohla podrývať rokovania.
Kontroverzný krok
Vymenovanie Džábira do čela klimatickej konferencie je veľmi kontroverzným krokom najmä kvôli jeho funkcii v ropnej spoločnosti. Tá je jedným z najväčších svetových dodávateľov ropy a zemného plynu, teda fosílnych palív, ktorých spaľovanie podstatne prispieva k zvyšovaniu emisií. Džábir zároveň vedie aj firmu Masdar, ktorá je veľkým investorom do obnoviteľných zdrojov energie.
Klimatická konferencia sa uskutoční v Dubaji na prelome novembra a decembra. Vlaňajšia konferencia v egyptskom Šarm aš-Šajchu skončila po prijatí ostro diskutovaného textu o pomoci chudobným krajinám zasiahnutým klimatickými zmenami, ale bez nových záväzkov zameraných na zníženie emisií skleníkových plynov. Podľa odborníkov preto planéte naďalej hrozia potenciálne katastrofické dôsledky vyplývajúce z globálneho otepľovania.