Keď sa šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon budúci rok začne zbavovať časti svojich akcií v hodnote 1,2 miliardy dolárov, rozšíri rady špičkových bankárov, ktorí takto zarobili veľké peniaze. Jeden z posledných mohykánov z Wall Street ešte nikdy doteraz nepredával.

Dimonova nechuť predávať pochádza z čias, keď jeho mentor Sandy Weill vyžadoval, aby si manažérsky tím firmy držal akcie, kým jeho členovia neodídu zo svojich postov. Samotná JPMorgan sa v minulosti rada chválila, že J. Dimon „nepredal ani jednu z kmeňových akcií JPMorgan Chase“, pripomína Financial Times. Prelomenie tejto hrádze predajom rovného milióna akcií v hodnote približne 140 miliónov dolárov katapultuje šéfa JPMorgan na popredné priečky medzi súčasnými manažérmi amerických bánk, ktorí sa zbavujú svojich akcií. Vyplýva to z analýzy údajov VerityData a S&P Capital IQ.

S predajmi akcií sa roztrhlo vrece

A predávali aj ďalší manažéri šiestich bánk veľkých na Wall Street. Päť z desiatich najväčších predajcov je priamo z JPMorgan. Vedúca správy aktív a majetku Mary Erdoesová takto zarobila 63 miliónov dolárov a šéf investičného bankovníctva Daniel Pinto zinkasoval 53 miliónov dolárov, odkedy J. Dimon nastúpil do najvyššej funkcie začiatkom roka 2006. Ďalšími významnými predajcami v banke sú šéf komerčného bankovníctva Douglas Petno, ktorý získal 34 miliónov dolárov a spoluriaditeľka spotrebiteľského bankovníctva Marianne Lakeová (29 miliónov dolárov).

Generálny riaditeľ Morgan Stanley James Gorman predal svoje akcie za 78 miliónov dolárov a len v tomto roku takmer 48 miliónov, čo z neho robí najväčšieho predajcu medzi vedúcimi pracovníkmi šiestich najväčších amerických veriteľov. Ted Pick, ktorý v januári nahradí Gormana na poste generálneho riaditeľa, zinkasoval 30 miliónov dolárov, zatiaľ čo jeho bývalí súperi o najvyšší post Dan Simkowitz a Andy Saperstein zarobili 25 miliónov dolárov a 19 miliónov dolárov. Generálny riaditeľ Goldman Sachs David Solomon od roku 2006 predal akcie za takmer 22 miliónov dolárov.

Naproti tomu manažéri Citigroup a Bank of America sa zbavovali zanedbateľného množstva akcií. Brian Moynihan z Bank of America len 1,9 milióna dolárov, kým sa stal generálnym riaditeľom, ale odvtedy žiadnu; výkonná riaditeľka Citi Jane Fraserová od nástupu do najvyššej funkcie tiež nepredávala.

Dimon je v JPMorgan už roky

J. Dimon, ktorý znižuje svoj podiel na účely „finančnej diverzifikácie a daňového plánovania“, bude stále vlastniť viac akcií ako ktorýkoľvek iný súčasný vedúci pracovník. Jeho podiel mu každoročne stále zarába desiatky miliónov dolárov z dividend. Súčasní generálni riaditelia veľkých šiestich amerických bánk získali za posledné tri roky viac ako 400 miliónov dolárov z predaja akcií, ukazujú údaje poradenskej firmy ISS.

Profesor Harvardovej univerzity Lucian Bebchuk si myslí, že bankoví manažéri by mali vlastniť akcie aj niekoľko rokov. V prípade J. Dimona však podľa neho platí, že v JPMorgan už pracuje tak dlho, že by mal mať možnosť predávať akcie, ktoré nahromadil už dávno. „Ale pri ostatných vedúcich pracovníkov bánk je dôležité zaviesť prísnejšie obmedzenia na predaj akcií, ktoré sú tu v súčasnosti,“ dodal L. Bebchuk.

Ďalšie dôležité správy

Senate Banking, Housing, and Urban Affairs Committee Bank Hearing
Neprehliadnite

Šéf najväčšej banky v USA, Jamie Dimon, kritizuje prognózy centrálnych bánk