Poslanci Národnej rady SR schválili v utorok skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Následne začali o návrhu rokovať v prvom čítaní. Cieľom právnej normy z dielne ministerstva financií (MF) je zosúladenie národnej právnej úpravy s novými európskymi fiškálnymi pravidlami, najmä previazanie limitu verejných výdavkov na ukazovateľ čistých výdavkov.

Rezort financií tiež navrhuje priamo v novele limit verejných výdavkov na tento rok. Cieľom je zabezpečiť splnenie míľnika Plánu obnovy a odolnosti SR, keďže limit verejných výdavkov na tento rok doteraz nebol schválený. Jeho navrhovaná výška je 58,156 miliardy eur a platný má byť okamžite dňom vyhlásenia. MF SR ho vypočítalo v súlade s aktuálnymi európskymi odporúčaniami.

Strednodobý fiškálno-štrukturálny plán

Konsolidácia verejných financií sa bude podľa nových pravidiel odvíjať od plnenia referenčných hraníc verejného dlhu 60 percent hrubého domáceho produktu a deficitu verejných financií tri percentá HDP. Trajektóriu čistých výdavkov stanoví Európska komisia v strednodobom horizonte minimálne štyroch rokov. Čisté výdavky sú definované ako výdavky verejnej správy bez úrokových výdavkov, diskrečných príjmových opatrení, výdavkov na programy EÚ plne kryté príjmami z eurofondov, vnútroštátnych výdavkov na spolufinancovanie týchto programov, cyklických prvkov nezamestnanosti, ako aj výdavkov na dávky a jednorazové a iné dočasné opatrenia.

V súlade s novými fiškálnymi pravidlami má do pôsobnosti ministerstva financií patriť vypracovanie národného strednodobého fiškálno-štrukturálneho plánu, súčasťou ktorého má byť trajektória čistých výdavkov, ako aj súbor reforiem a investícií. Tento plán bude schvaľovať vláda, ktorá ho následne predloží Národnej rade (NR) SR. Rozpočet verejnej správy sa bude realizovať a zostavovať v súlade s týmto plánom, vysvetlil predkladateľ.

Zníženie počtu rezerv v rozpočte

Ministerstvo financií má po novom vypracovávať ročnú správu o pokroku, ktorá bude hodnotiť plnenie národného strednodobého fiškálno-štrukturálneho plánu vrátane plnenia limitu verejných výdavkov. Rezort v novele navrhuje tiež upraviť pôsobnosť Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k vypracovaniu a zverejneniu hodnotenia výročnej správy o pokroku. Jeho súčasťou má byť posúdenie súladu výsledku rozpočtového hospodárenia s trajektóriou vývoja čistých výdavkov, ako aj plnenia limitu verejných výdavkov a analýzy faktorov, ktoré sú základom odchýlky od trajektórie čistých výdavkov.

Návrh reaguje aj na skúsenosti a potreby z aplikačnej praxe. Znížiť sa má napríklad počet rezerv v štátnom rozpočte, a to na rozpočtovú rezervu vlády, rezervu predsedu vlády, rezervu na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia a rezervu na riešenie krízových situácií mimo času vojny a vojnového stavu a vykonávanie povodňových prác.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth, členovia rady RRZ Martin Šuster a Juraj Kotian počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Rozpočtová rada zvýšila odhad deficitu pre tento rok