Poslanci Národnej rady v hlasovaní posunuli do druhého čítania vládnu novelu Trestného zákona, ktorou sa má zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry.

Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách. Parlament o novele rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Kompromis medzi názormi na existenciu prokuratúry

Z novely vyplýva, že kauzy, ktoré rieši špeciálna prokuratúra, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vláda pri zmene argumentovala odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax.

„Odborné poznatky z doterajšej činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry nasvedčujú tomu, že súčasné usporiadanie generálnej prokuratúry s osobitnou súčasťou, ktorou je špeciálna prokuratúra, nie je ideálne a nevyhnutne si vyžaduje štrukturálne zmeny,“ zdôraznilo ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ návrhu.

Cieľom návrhu je preto podľa rezortu nájdenie kompromisu medzi rozporuplnými názormi na existenciu špeciálnej prokuratúry a prijatie takej právnej úpravy, ktorá povedie nielen k zvýšeniu efektivity konania prokuratúry ako celku, nezávislosti prokuratúry od politických vplyvov a k rešpektovaniu princípov právneho štátu, „ale obstojí aj pri zmene vládnej garnitúry“.

Ďalšie zásadné zmeny v legislatíve

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúr, dohľad nad ich činnosťou generálnej prokuratúre.

Návrh novely Trestného zákona takisto rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch.

Viac sa majú používať najmä peňažné tresty a tresty domáceho prostredia, úprava reaguje aj na preplnenosť slovenských väzníc.

Ďalšie dôležité správy

Zuzana Čaputová požiadala o mimoriadne vystúpenie v parlamente.
Neprehliadnite

Prezidentka kritizuje obmedzenie diskusie o novele Trestného zákona v parlamente