Tri desaťročia predtým, než padlo rozhodnutie, že sa Scott Bessent stane šéfom ministerstva financií USA, zohral kľúčovú úlohu pri jednej z najznámejších finančných transakcií v histórii. Ako 29-ročný bol súčasťou malého tímu vo fonde Georgea Sorosa, ktorý v roku 1992 vykonal 10-miliardovú stávku proti britskej libre. Táto transakcia pomohla „zlomiť“ Bank of England, prinútila krajinu opustiť Mechanizmus výmenných kurzov (ERM) a devalvovať menu. Sorosov fond na tejto transakcii zarobil viac než jednu miliardu dolárov a získal celosvetovú povesť.
Skúsenosti S. Bessenta z pôsobenia v Sorosovom fonde, ale aj z ďalších slávnych stávok, ako bola stávka proti japonskému jenu, formovali jeho kariéru. Pre bývalých kolegov a rivalov je toto pozadie považované za kľúčovú kvalifikáciu na riadenie zložitých finančných výziev americkej ekonomiky, uvádza The New York Times.
Bývalý poradca G. Sorosa počas devalvácie libry David Smick vyzdvihol S. Bessenta za jeho schopnosť identifikovať zraniteľnosti v ekonomickom systéme. Mal podľa neho unikátnu schopnosť spozorovať riziká, ktoré iní prehliadali.
Musk už dostal u Trumpa flek. Zefektívniť vládu sa bude snažiť s kontroverzným podnikateľom
Dnes už 62-ročný S. Bessent strávil takmer štyri desaťročia na finančných trhoch, najnovšie ako manažér hedžového fondu. Pôsobil ako hlavný investičný riaditeľ vlastného fondu Key Square Capital, ktorý bol spustený s veľkým nadšením v roku 2016. Tento fond prilákal 4,5 miliardy dolárov od investorov, z toho dve miliardy od G. Sorosa. Výkon fondu však v posledných rokoch zaostal a jeho aktíva pod správou sa výrazne znížili. S. Bessent v rozhovoroch priznal, že niektoré z jeho počiatočných investičných stratégií boli neúspešné.
Napriek slabému profilu na Wall Street v posledných rokoch má S. Bessent dlhoročné vzťahy s rodinou Trumpovcov. Jeho hlboké znalosti finančných trhov a ekonomických kríz si získali uznanie od bývalých kolegov, ktorí veria, že tieto schopnosti by mu poskytli výhodu pri vedení ministerstva financií USA.