Poľská vláda v prípade druhej fázy svojho programu výstavby jadrových elektrární zvažuje vstup francúzskej spoločnosti EDF. S odvolaním sa na rozhovor s námestníkom ministra pre klímu to napísala agentúra Bloomberg. Rozhodnutie o ďalšej elektrárni a jej umiestnení musí padnúť do roku 2028. Prvé tri reaktory v krajine stavajú americké firmy Westinghouse Electric a Bechtel.

Výber amerických spoločností pre zákazku v hodnote 20 miliárd dolárov sa zdal byť prirodzený, pretože Varšava sa po ruskej invázii na Ukrajinu snaží posilniť väzby s Washingtonom, pripomína Bloomberg. Možný obrat k Francúzsku v druhej fáze plánu prichádza v čase, keď sa kabinet premiéra Donalda Tuska snaží po búrlivých ôsmich rokoch nacionalistickej vlády napraviť vzťahy so svojimi partnermi v EÚ.

Rozhodnutie o druhej fáze je „otvorenou otázkou a Francúzi majú o tento projekt veľký záujem,“ povedal Bloombergu námestník ministra pre klímu Milosz Motyka. „Prvý projekt by mala podľa dohody realizovať americká strana,“ uviedol ďalej. „Ak však ide o ďalšie projekty z programu, vrátane druhej lokality, je vec otvorená,“ dodal. Francúzska strana argumentuje tým, že jej technológia sa už používa v celej Európe, vrátane Fínska a Británie. Tusk o jadrovej energetike rokoval minulý týždeň v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Plánovaná investícia je súčasťou snahy Poľska nahradiť starnúce uhoľné elektrárne, aby krajina splnila klimatické ciele EÚ. Prvý projekt s výkonom 3,75 gigawattu mal byť uvedený do prevádzky v roku 2033. Termín však bude ťažké dodržať, povedal Motyka, ktorý vinu za prípadné meškanie prikladá predchádzajúcej vláde.

Poľsko chce do konca júna prijať zákon, ktorý by uvoľnil investície do veterných elektrární na pevnine. Motyka uviedol, že plán na skrátenie minimálnej povolenej vzdialenosti pre stavbu veterných turbín v blízkosti obytných oblastí by mohol do roku 2030 zvýšiť kapacitu výroby elektriny o desať gigawattov. Všetky tieto opatrenia by mali Poľsku pomôcť dosiahnuť cieľ, aby obnoviteľné zdroje energie tvorili do konca tohto desaťročia 60 percent jeho energetického mixu oproti 50 percentám, o ktoré usilovala predchádzajúca vláda.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Poľsko bude spolupracovať s Fínskom pri výstavbe jadrovej elektrárne