Až dva milióny kusov hydiny museli byť zlikvidované kvôli vtáčej chrípke v Poľsku. Len v decembri bolo zabitých 750-tisíc kusov, píše na svojom webe Týždenník Poradca Rolniczy (TPR), určený poľským poľnohospodárom.
Poľsko vlani bojovalo s vtáčou chrípkou od leta, no na konci novembra sa už zdalo, že nebezpečenstvo pominulo. Vzápätí však vtáčia chrípka znovu udrela.
Nové ohniská sa naposledy objavili v piatich okresoch na juhu Veľkopoľského vojvodstva, kde spolu bolo potrebné vybiť 200-tisíc kusov hydiny. Okrem toho sa vtáčia chrípka vyskytuje v Dolnom Sliezsku a v okolí Lodže.
Veterinári a úrady vyzývajú chovateľov k mimoriadnej ostražitosti a dôkladnému dodržiavaniu všetkých odporúčaní veterinárnej inšpekcie.
„Čím rýchlejšie sa podarí obmedziť šírenie vtáčej chrípky, tým menšie budú hospodárske straty," vyhlásil vojvoda Konštantíny Radziwill, hejtman Mazovského vojvodstva obklopujúceho Varšavu.
Slovensko zaznamenalo posledný prípad vtáčej chrípky vlani na jar, a to v malochove, povedal dnes ČTK hlavný slovenský veterinár Jozef Bíreš. Dodal, že voľne žijúce vtáctvo je aj na Slovensku nepochybne nakazené vírusom a že veterinári upozornili chovateľov na riziká v súvislosti s vtáčou chrípkou.
Maďarsko podľa serveru The Poultry Site hlásilo výskyt vysoko nákazlivého subtypu vtáčej chrípky H5N1, ktorá sa môže preniesť na človeka, v troch farmách vlani v novembri. Minulý mesiac sa potom choroba vyskytla na farme na východe krajiny, kde muselo byť zlikvidovaných 25-tisíc moriek.