Kauzu odhalila v roku 2004 Aliancia Fair-play, pripomína Denník N. Tá kontaktovala darcov SDKÚ zo zoznamu uvedeného v účtovníctve strany a niektorí ľudia jej potvrdili, že strane dar nikdy nedali. Vyšetrovanie prípadu prokuratúra ukončila v roku 2006 tak, že skutok sa nestal.

Zvláštny výber vypočúvaných darcov

Podľa denníka však nevypočula všetkých darcov zo zoznamu, ale len tých, ktorí Aliancii Fair-play povedali, že strane dary nedali. Vyšetrovanie vtedy odobril aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

„Z tých siedmich štyria trvajú na tom, že neposkytli tieto dary, jedna svedkyňa odmietla vypovedať, jedna zmenila výpoveď a potvrdila, že dala peniaze, a jeden svedok tvrdí, že peniaze dal, ale nie v takej výške, ako to bolo zverejnené na internete,“ tvrdila vtedajšia hovorkyňa generálnej prokuratúry. Prípad podľa nej uzavreli ako tvrdenie proti tvrdeniu.

Štedré dôchodkyne

„Nie je možné preukázať, že osoby, ktoré tvrdia, že dary SDKÚ neposkytli, naozaj tieto dary strane nedali. Strana si totiž svojich darcov eviduje a dary riadne zdanila. Preto prokurátor rozhodol, že trestné stíhanie vo veci zastaví,“ tvrdila prokuratúra.

Denník ďalej konštatuje, že na zozname darcov boli podozrivé viaceré skutočnosti, napríklad, že niektoré sumy odovzdali dôchodkyne. Bola medzi nimi aj svokra vtedajšieho riaditeľa ústrednej kancelárie Štefana Hudeca, aj jeho matka a aj sám Š. Hudec.

Prokuratúra tiež neskúmala majetkové pomery darcov s odôvodnením, že to s vecou nesúvisí. Spolu mali dať strane zhruba pol milióna korún. Strana vtedy otázky na tieto dary označila za vykonštruované.