Väčšina poľských voličov vníma rok po parlamentných voľbách vládu premiéra Donalda Tuska pozitívne. Menej spokojní sú už s tempom plnenia predvolebných sľubov, ktoré väčšina oslovených považuje za nedostatočné. Vyplýva to z prieskumu agentúry United Surveys pre denník Gazeta Prawna a rádio RMF FM.

Nespokojnosť s plnením sľubov

V prieskume viac ako 38 percent respondentov uviedlo, že kroky Tuskovej vlády vnímajú pozitívne. Neutrálne stanovisko malo 27,6 percenta opýtaných a 32,5 percenta vyjadrilo nespokojnosť s Donaldovou Tuskovou vládou.

Jedným z najvýznamnejších výsledkov prieskumu je však pomerne vysoká nespokojnosť s plnením sľubov. Až 56,7 percenta opýtaných uviedlo, že sú nespokojní s tempom plnenia predvolebných sľubov. Spokojných je 40 percent respondentov.

Zdravotníctvo ako hlavná priorita

Pre podporovateľov súčasnej koalície sú najdôležitejšími témami zdravotníctvo, reforma súdneho systému, zvýšenie prístupu k interrupciám a zrušenie cirkevného fondu, ktorým štát financuje náboženské organizácie.

Zdravotníctvo je hlavnou prioritou aj pre stúpencov opozície, za ktorým nasleduje znižovanie daní, modernizácia poľskej armády a energetická transformácia.

Súčasná vláda nie je rázna

Voľby do dolnej komory parlamentu (Sejmu) v októbri 2023 vyhrala strana Právo a spravodlivosť (PiS) vtedajšieho premiéra Morawieczkého. Nedokázala však zostaviť vládu, ktorú vytvorila opozícia na čele s Donaldom Tuskom zložená z Občianskej koalície (KO), strany Ľavica a zoskupenia Tretia cesta.

Na rozdiel od vlády PiS je Tuskova vláda proeurópska a usiluje sa o zvrátenie kontroverzných súdnych reforiem.

Vláda je preto v neustálom konflikte s prezidentom Andrzejom Dudom, ktorý je blízkym spojencom PiS. Duda vláde vetoval viacero dôležitých zákonov a odmieta spolupracovať pri výmene viac ako 50 veľvyslancov.

Radoslaw Markowski z Inštitútu politických štúdií Poľskej akadémie vied uviedol, že hoci vláda začala obnovovať právny štát, nekoná dostatočne rázne. „Netrpezlivosť rastie a ľudia s vládou nie sú takí spokojní ako by mohli byť,“ vyhlásil.

Markowski pozitívne zhodnotil návrat Poľska k spolurozhodovaniu o veciach EÚ a odblokovanie zmrazených európskych fondov. Poukazuje však na to, že vláda stále neliberalizovala prísny interrupčný zákon.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke v pozadí druhý rad zľava podpredseda Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) Michal Šimečka (PS) sedí v poslaneckej lavici vedľa opozičných poslankýň z PS počas 19. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 17. septembra 2024.  V utorok by mali poslanci rozhodnúť o návrhu na odvolanie šéfa opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu. Mimoriadna schôdza k jeho odvolávaniu sa konala minulý týždeň vo štvrtok (12. 9.). Iniciovali ju poslanci
Neprehliadnite

Slováci majú chabé vedomosti o zložení parlamentu, až štvrtina ľudí nepozná žiadneho poslanca