Zmeny v systéme verejného zdravotného poistenia, činnosti zdravotných poisťovní ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To všetko zahŕňa novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválila vláda. Nová legislatíva rieši okrem iného problém tzv. „mŕtvych duší“, vznik a zánik verejného zdravotného poistenia v špecifických prípadoch, poskytovanie zdravotnej starostlivosti chudobou ohrozeným skupinám, ale aj prerozdelenie poistného medzi jednotlivými poisťovňami. Väčšina zmien by mala platiť od začiatku budúceho roka.
„Zo súčasne nastavenej právnej úpravy vznikajú rôzne problémy v aplikačnej praxi, pre odstránenie ktorých je nevyhnutná zmena legislatívy," zdôvodňuje predloženie novely Ministerstvo zdravotníctva. Pri zhodnotení súčasného stavu, týkajúceho sa oblastí, ktoré sú predmetom právnej úpravy, je podľa neho možné skonštatovať, že tieto oblasti nie sú v súčasnom znení zákona popísané detailne, prípadne z nových poznatkov a podnetov z aplikačnej praxe vyplýva nutnosť zmeny a podrobnejšieho popisu týchto oblastí.
Cieľom novely je tak okrem iného vyriešiť problém s evidenciou poistencov v extrémne vysokom veku, ale aj zabezpečiť vznik verejného zdravotného poistenia pre deti narodené v cudzine, ktorým sa následne poskytuje starostlivosť v zariadení, v ktorom sú umiestnené na základe rozhodnutia súdu, či zjednodušiť realizáciu spätného vzniku a zániku účasti na verejnom zdravotnom poistení na základe dodatočne predloženej informácie o výkone ekonomickej činnosti v inom členskom štáte.
Do prerozdeľovania poistného by mal pribudnúť nový parameter, nadmerné prepoistenie, ktorým by sa mali eliminovať príliš časté zmeny zdravotnej poisťovne. V oblasti vykazovania poistného má zase novela zabezpečiť výmenu údajov o elektronickej PN priamo medzi NCZI a zdravotnou poisťovňou a v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti zabezpečiť prístup chudobou ohrozených skupín obyvateľstva, ktoré sú dlžníkmi alebo bezdomovcami k všeobecnej a ošetrovateľskej starostlivosti.