Podvody a krádeže na decentralizovaných platformách nazývaných DeFi už tento rok presiahli desať miliárd dolárov. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na prieskum spoločnosti Elliptic. Podľa neho čiastka dosahuje zatiaľ 10,5 miliardy dolárov.
Najmä prostredníctvom kryptomien sa na DeFi požičiavajú a sporia peniaze. Technológia blockchainu umožňuje lacnejší a jednoduchší prístup k finančným službám ako tradičné banky. Je ale neregulovaná, preto skrýva početné riziká.
Alternatívne formy investícií raketovo rastú. K slovu sa dostávajú NFT a DeFi
Na platformy DeFi tento rok prúdi množstvo hotovosti vďaka masívnemu nárastu záujmu o kryptomeny ako také. Mnohých investorov priťahuje, že by na DeFi mohli v časoch historicky nízkych úrokových sadzieb svoje peniaze lepšie zhodnotiť.
Zároveň sa ale množia prípady zneužitia. Od roku 2020 používatelia podľa spoločnosti Elliptic prišli kvôli kriminálnym činom na aplikáciách DeFi o 12 miliárd dolárov. Väčšina podvodov a krádeží sa udiala v tomto roku, zistil prieskum.
„Decentralizované aplikácie sú navrhnuté tak, aby boli dôveryhodné, pretože eliminujú akúkoľvek kontrolu prostriedkov užívateľov treťou stranou,“ povedal Tom Robinson z Elliptic. „Ale stále musíte veriť, že tvorcovia protokolu neurobili chybu v kódovaní alebo v návrhu, ktorá by mohla viesť k strate finančných prostriedkov," dodal.
Hlavné platformy DeFi tvrdia, že na posilnenie bezpečnosti prijímajú rôzne opatrenia - napríklad pre kontrolu zraniteľnosti kódu si najímajú externé spoločnosti a prístup k užívateľským peňaženkám je zaistený z bezpečného prostredia. V súčasnosti je na platformách DeFi podľa sektorového sledovača DeFi Pulse uložených zhruba 86 miliárd dolárov. Vlani to bolo 12 miliárd dolárov.
Webom DeFi Poly Network v auguste otriasla krádež kryptomien v hodnote 610 miliónov dolárov. Bola jednou z najväčších, hacker ale neskôr takmer všetku korisť vrátil.