Slovensko čelí významnému nárastu kybernetických hrozieb, riziko ransomware útokov stúplo o 630 percent. Vydieračský softvér šifruje dáta obetí a následne požaduje výkupné. Útočí predovšetkým na firmy, no ani jednotlivci nie sú v bezpečí. Nárast je viditeľný aj pri škodlivom softvéri infostealer, ktorý kradne dáta. Táto kyberhrozba stúpla o 127 percent, čo radí Slovensko na tretiu priečku celosvetovo, hneď za Francúzskom a Japonskom.

Pri krádežiach dát je najrozšírenejším malwarom Lumma, ktorá sa často šíri cez videonávody na YouTube. Útočníci sa snažia napadnúť zariadenia obetí a získať citlivé informácie - ako sú bankové údaje, prístupové heslá alebo osobné informácie.

Na Slovensku sa naďalej darí takzvaným romantickým podvodom, pri ktorých sa aktéri skrývajú za falošné profily na zoznamovacích aplikáciách, aby okradli protistranu o peniaze či o osobné informácie. Riziko, že človek narazí na takýto podvod, stúplo na Slovensku za posledný štvrťrok o 17 percent.

Globálne je na vzostupe malverstising a tým zapríčinený počet podvodov s aktívnou účasťou obete. Ide o nový druh hrozby, pri ktorej obeť nevedomky asistuje kyberzločincom. Tí zneužívajú záujmy aj zúfalstvo užívateľov vyriešiť technické problémy a následne ich pomocou falošných návodov na platformách ako je YouTube donútia k inštalácii škodlivého kódu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Kybernetické útoky na vzdelávací sektor za posledný rok vzrástli o 75 percent