Bez VUJE, a. s., sa nič zásadné v oblasti jadrovej energetiky na Slovensku neudeje. Je neoddeliteľnou súčasťou energetického priemyslu, výskumu, vedy a jadrovej bezpečnosti nielen v období, ktoré aktuálne žijeme.  

Unikátne práce v Mochovciach 

Práve jadrová bezpečnosť je v súčasnom geopolitickom kontexte energetickej budúcnosti aj v kontexte udržateľného rozvoja dôležitým segmentom, ktorý VUJE zastrešuje. Spúšťanie jadrových blokov či vyraďovanie jadrových zariadení technológie VVER je ich špecialitou, nik iný to na Slovensku robiť nevie. Trnavská spoločnosť stála pri samotnom zrode dokončovania blokov 3 a 4 v Mochovciach.  

Už v roku 2007 po vyhranom tendri kompletne prepracovali pôvodný projekt, pochádzajúci z 80-tych rokov. Implementovali doň všetky vylepšenia a požiadavky vyplývajúce z European Utility Requirements, čo je dokument požiadaviek prevádzkovateľov  reaktorov v EÚ. Až na jeho základe bola urobená bezpečnostná dokumentácia a Úrad jadrového dozoru SR dal povolenie na dostavbu a potom aj zavezenie jadrového paliva do elektrární a uvedenie do prevádzky.  

„Museli byť urobené všetky testy, od fyzikálnych až po záťažové skúšky turbín,“ spomína medzinárodne uznávaný expert na energetiku a zástupca generálneho riaditeľa VUJE Peter Líška. Skúšalo sa všetko od samotného reaktora až po posledný systém, a sumár testov bol súčtom takmer 2000, slovom dvetisíc. 

Uvedenie tretieho bloku do prevádzky prispelo k tomu, že naša krajina je aktuálne úplne sebestačná vo výrobe elektrickej energie. Celkovo v rámci Slovenska jadro po spustení 3. a 4. bloku v Mochovciach vyrobí cca 23TWh ročne, Slovensko potrebuje celkovo asi 30TWh na rok. 5TWh elektriny vyrobia vodné diela a zvyšok, 2 až 3 TWh pokrývajú iné zdroje.  

„Čiže zhruba až 75 percent spotreby Slovenska zabezpečujú jadrové zdroje a my sme ako spoločnosť VUJE toho neoddeliteľnou súčasťou,“ potvrdzuje Peter Líška.  

Filip Krajčovič s kolegami.
Zdroj: VUJE
Filip Krajčovič s kolegami.

Historická skúsenosť a odborná garancia 

V roku 2008, po podpísaní EPC kontraktu so Slovenskými elektrárňami, vyčlenili vo VUJE skupinu odborníkov, určených výlučne pre dostavbu 3. a 4. bloku Mochoviec.  

„Vznikla úplne nová, mladá divízia našej spoločnosti, ktorá v období najväčšieho rozsahu prác mala 120 pracovníkov a v súčasnosti zatiaľ 52 z nich zabezpečuje práce súvisiace s dokončovaním štvrtého bloku,“ sumarizuje reálny stav projektový riaditeľ VUJE Filip Krajčovič s tým, že nik iný technológiu používaných reaktorov na Slovensku a susedných štátoch neovláda tak ako VUJE. „Ani Francúzi napríklad. My máme odborníkov, ktorý historicky poznajú problematiku jadrovej bezpečnosti nielen z vedy a techniky, ale majú aj nezameniteľné praktické skúsenosti, vďaka ktorým vedia projektovo komplexne vyhľadávať hroziace problémy pre typ reaktorov používaných u nás a v susedných štátoch.“  

Práve skúsenosti, odbornosť, a benefit byť vždy v európskom priestore takzvane po ruke eliminujú partnerom VUJE výrazné časové straty a šetria nemalé peniaze. 

„V tíme jadrovej bezpečnosti máme fyzikov a termohydraulikov, ktorí analyzujú určené havarijné stavy, potom realizátorov riadiacich systémov, strojárov, elektrikárov, a nad tým všetkým režimárov, ovládajúcich súvislosti všetkých systémov po celej elektrárni,“ dopĺňa Peter Líška, ktorý je v spoločnosti VUJE od jej vzniku a garantuje ideové práce v segmente bezpečnosti jadrových zariadení.   

Hodnoty a vízie 

Aktuálne má VUJE viac než 700 zamestnancov, z ktorých dve tretiny majú vysokoškolské akademické vzdelanie, a zahŕňa špecialistov v preddôchodkovom veku aj mladých ľudí rovno po škole.  

„S osobnosťami s desiatkami rokov skúseností a špičkovými absolventmi predstavujeme širokú paletu mladíckeho drajvu a nezameniteľných skúseností,“ potvrdzuje Filip Krajčovič s benefitom: „Keď nejaký systém navrhneme a vyrobíme, to je ako keby sme vložili niečo do nášho tela. Musí to jednoznačne komunikovať so zvyškom organizmu.“  

V oblasti jadrovej bezpečnosti, kde je postavenie VUJE na Slovensku nezameniteľné, realizuje spoločnosť odborné činnosti v českých elektrárňach Dukovany a Temelín, v Maďarsku, Arménsku, v minulosti šlo o dodávky a práce aj vo Vietname, Pakistane, aj Číne. Participuje na výstavbe britskej Hinkley Point C. Manipulátory na zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátorov pravidelne vyrába a dodáva VUJE aj pre veľké ukrajinské jadrové elektrárne. V tomto segmente je cieľom zameranie na kontrolu kvality dodávaných zariadení bezpečnostných systémov a sústavnú modernizáciu jadrových  blokov. 

Kritické myslenie a kreativita 

Za prednosť celého tímu a mladého top manažmentu označuje generálny riaditeľ a člen predstavenstva VUJE Matej Korec kritické myslenie a kreativitu. Naša spoločnosť stavia svoj úspech na zamestnancoch, s nimi realizuje tie najnáročnejšie projekty na najnáročnejších trhoch,“ zdôrazňuje. 

Nová doba prináša nové fenomény, nové technológie, nové nároky a nové odvetvia, ktoré už dnes postupne menia spôsob, akým denne všetci fungujeme v pracovnej alebo aj v súkromnej sfére. Top manažér Matej Korec vidí VUJE v horizonte desiatich rokov ako spoločnosť, ktorá sa okrem svojich štandardných a už naozaj široko spektrálnych činností v energetike naplno venuje najaktuálnejším témam ako sú aj modulárne reaktory, stredné reaktory, reaktory štvrtej generácie, elektromobilita, vodík, letecká diagnostika alebo umelá inteligencia v oblasti diagnostiky a podobne. „Vízia je nevyhnutnou podmienkou našej úspešnej cesty k dosiahnutiu ambicióznych cieľov,“ uzatvára. 

Matej Korec, generálny riaditeľ a člen predstavenstva VUJE, a. s.
Zdroj: Desana Dudášová
Matej Korec, generálny riaditeľ a člen predstavenstva VUJE, a. s.

Matej Korec: „Staviame úspech VUJE na zamestnancoch, s nimi realizujeme tie najnáročnejšie projekty na najnáročnejších trhoch.“