Indická spoločnosť Bharti Enterprises kúpi od skupiny Altice podiel 24,5 percenta v britskej telekomunikačnej spoločnosti BT, oznámil v pondelok britský podnik. Hodnota podielu predstavuje zhruba 3,2 miliardy libier. Altice sa snaží získať peniaze na zníženie dlhu.
Situácia v BT
Bharti vlastní komunikačnú spoločnosť Bharti Airtel, ktorá pôsobí v 17 krajinách Afriky a južnej Ázie. Spoločnosť uviedla, že nemá záujem kúpiť celú BT a že podporuje súčasné vedenie a stratégiu BT.
Bharti spresnila, že už kúpila 9,99 percenta akcií, ale s nákupom zvyšných 14,51 percenta počká, kým vláda vydá povolenie na dokončenie akvizície z dôvodu národnej bezpečnosti. Dohoda bude prvou skúškou pre novú britskú vládu.
Firmu Altice vlastní izraelsko-francúzsky podnikateľ Patrick Drahi a predaj ukončí jeho angažmán v 178 rokoch starej BT. Drahi bol považovaný za brzdu BT. Pre jeho dlh, ktorý sa odhaduje na 60 miliárd dolárov a ktorý vznikol v čase nízkych úrokových sadzieb, musí teraz svoj majetok predávať.
Akcie BT v reakcii na správu pridávali okolo šiestich percent. Za posledných šesť mesiacov si pripísali 24 percent, a to vďaka dlhodobej stratégii budovania siete optických vlákien. Z dlhodobého pohľadu ale cena akcií výrazne klesla, od roku 2015 sa prepadla o 72 percent.
Podiely v BT
V BT vlastní 12-percentný podiel nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom. Tento rok v júni kúpil v BT podiel 3,2 percenta mexický magnát Carlos Slim.
Drahi kúpil podiel vo firme BT a jej kritickej komunikačnej infraštruktúre v roku 2021, čo prinútilo vládu k vyhláseniu, že v prípade potreby zasiahne, aby skupinu ochránila. Veľká Británia dlhodobo nemá problém s indickými investíciami, indická skupina Tata Group vlastní automobilku Jaguar Land Rover a najväčšieho výrobcu ocele v krajine. Postoj novej labouristickej vlády, zvolenej v júli, k zahraničnému vlastníctvu podielov v dôležitých odvetviach zatiaľ ale nie je celkom zrejmý.
Spoločnosť Bharti uviedla, že dohoda je vyjadrením dôvery vo Veľkú Britániu a jej stabilné podnikateľské a politické prostredie. Upozornila tiež na dlhoročné vzťahy s BT, ktorá v rokoch 1997 až 2001 vlastnila 21-percentný podiel v Bharti Airtel.