Dva mesiace po tom, čo sa Heather Martiová v auguste 2021 nakazila covidom, sa u 52-ročnej ženy začal prejavovať celý rad symptómov, ktoré od základov zmenili jej život. Okrem agonickej bolesti svalov mala žalúdočno-črevné problémy, niekoľko týždňov trvajúce migrény, mozgovú hmlu a pociťovala extrému duševnú únavu.
„Všetky káble v mojom tele boli poprehadzované – keď otočíte vodovodným kohútikom, otvoria sa dvere. V mojom tele neexistuje systém, ktorý by nebol ovplyvnený,“ posťažovala sa Martiová pre Financial Times.
Američanka ale nie je jediná, kto sa snaží záhade prísť na kĺb. Štyri roky od prepuknutia pandémie covidu-19 si vedci ešte stále lámu hlavu nad tým, čo postcovidový syndróm spôsobuje a ako ho vyliečiť.
Príčina vedcom uniká
Svetová zdravotnícka organizácia tento mesiac odhadla, že syndróm sa po troch mesiacoch od nakazenia koronavírusom vyvinul u zhruba šiestich percentách pacientov. Jeho symptómy zväčša trvajú minimálne dva mesiace.
„Nepočítame s tým, že pôjde o jednoduchý liek, pretože zo skúseností s inými zložitými chorobami vieme, že to tak väčšinou nebýva,“ povedala Melissa Heightmanová, ktorá otvorila jednu z prvých špecializovaných kliník pre postcovidový syndróm v Spojenom kráľovstve.
Expertov zaskočilo najmä zistenie, že mnohí pacienti trpiaci dlhodobými následkami nemali ťažký priebeh koronavírusového ochorenia. Podľa vedcov sa im zrejme nikdy úplne nepodarilo zbaviť vírusu, čo mu umožnilo pokračovať v množení či zachovaní niektorých častí aj po negatívnych výsledkoch testovania.
To môže viesť k „nepretržitej aktivácii imunitného systému a spôsobovať tieto chronické symptómy“, podotkol Walter Koroshetz z Národného ústavu zdravia Spojených štátov (NIH). Jeho tím našiel dôkazy o tom, že niektorí z pacientov, ktorí zomreli až 280 dní po nakazení sa závažnou chorobou, mali v tele stopy aktívneho koronavírusu.
Možnosti liečby
Vedci sa domnievajú, že dlhšia liečba antivírusovými liekmi by mohla pomôcť vyhubiť akékoľvek zvyšky vírusu. Niektorí pacienti po novom užívajú Paxlovid až 28 dní oproti bežnému päťdňovému dávkovaniu pre pacientov so zvýšeným rizikom komplikácií po nakazení sa covidom-19.
Druhý postup liečby je založený na teórii, že postcovidový syndróm je hlavne autoimunitnou poruchou. Imunitné systémy pacientov sa podľa vedcov aktivujú do takej miery, že prejdú z režimu ochrany do útoku a začnú oslabovať zdravé bunky. Výskumníci z programu Recover Covid z dielne NIH sa chystajú otestovať autoimunitnú liečbu nazývanú intravenózny gama globulín (IVIG), ktorá podľa Koroshetza „resetuje imunitný systém a trochu potláča jeho funkciu“.
Janet Diazová z WHO poznamenala, že okrem týchto prístupov sa pri liečbe postcovidového syndrómu v rámci zmierňovania symptómov testujú aj metabolické lieky, akým je Metformín používaný pri cukrovke, ako aj doplnky stravy.