Generácia Alfa žije technológiami od narodenia a má priam vizionárske predstavy o ich budúcnosti. Pre tieto deti je internet samozrejmosť, úlohy do školy si robia bežne na počítači a pravidelne komunikujú s kamarátmi online. Prezradili to študenti Detskej univerzity Komenského, ktorí sa zapojili do ankety a výzvy spoločnosti Lenovo, aby navrhli počítač budúcnosti.
Väčšina detí z generácie Alfa od narodenia vyrastá s mobilmi a počítačmi. Práca s internetom a kancelárskymi nástrojmi je pre nich samozrejmosťou a počítačové hry sú ich obľúbeným zdrojom zábavy. Počítač najčastejšie používajú na vypracovanie úloh do školy, surfovanie po internete aj komunikovanie s kamarátmi. Vyplynulo to z ankety medzi 9 – 14-ročnými študentmi Detskej univerzity Komenského, ktorú realizovala spoločnosť Lenov
To, že deti sa o technológie zaujímajú, lebo sú prirodzenou súčasťou ich životov, ukázal aj záujem o výlet do výrobnej fabriky spoločnosti Lenovo. Do výzvy, aby navrhli počítač budúcnosti, ak chcú na vlastné oči vidieť, ako sa vyrába počítač, sa zapájali chlapci aj dievčatá.
Návrhy počítača budúcnosti poňali viacerí priam futuristicky ako z filmov sci-fi, pričom všetci sa zamerali na to, ako si uľahčiť používanie počítača ešte viac, než to v súčasnosti umožňujú výrobcovia. Počítač budúcnosti by mal byť podľa nich taký, aby sa zmestil do vrecka, mal by mať AI asistenta a najmä holografické zobrazovanie. Umelá inteligencia by podľa detí, ktoré sa zapojili do ankety, mala najmä pomáhať ľuďom či už v triedení informácií, v ich vyhľadávaní a v prinášaní nových nápadov.
„Technológie podnecujú kreativitu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri rozvíjaní kritického myslenia a tvorivých schopností a tie budú deti potrebovať v živote pri riešení rôznych výziev. Ukázalo sa to aj vo výzve nakresliť počítač budúcnosti, ktorú deti poňali skutočne futuristicky. Mnohé vo svojej vízii pracovali s technológiami ako umelá inteligencia, virtuálna realita či telepatická projekcia, čo ukazuje na fakt, že pre dnešné deti sú súčasné technológie takou samozrejmosťou, že prirodzene vnímajú aj oblasti, kde majú technológie obrovský potenciál na rozvoj. V Lenovo načúvame našim zákazníkom, aj tým najmenším, aby sme prinášali inteligentnejšie technológie pre všetkých. Mnohé nápady, s ktorými prišli deti boli inšpiratívne, zaujímavé aj poučné,“ povedal Vladimír Varzaly, country manager spoločnosti Lenovo.
Odborná porota, v ktorej sedeli okrem zástupcu spoločnosti Lenovo aj známy umelec Ašot Haas a influencer a ambasádor značky Lenovo Legion, Matej Slažanský alias Selassie, vybrala 10 najinšpiratívnejších návrhov počítača budúcnosti.
„Detská kreativita je ako nezištný úsmev. Je bezhraničná, vonkajšie vplyvy ju zatiaľ nemali priestor skresliť či narušiť. Fantázia detí v jej neskrotenej podobe je vzácnym prínosom a hodnotnou inšpiráciou pre kreatívu súčasných dizajnérov, výtvarníkov či ďalších umelcov. Podporovať tento kolobeh perspektívy medzi nimi je preto osvieteným spôsobom vnášajúcim potenciál kreativity i do budúcnosti,“ skonštatoval porotca a umelec Ašot Haas.
Výrobná fabrika v maďarskom Ullo neďaleko Budapešti je prvou v Európe spoločnosti Lenovo. Denne vyrobí tisícky produktov a má veľkosť 7 futbalových ihrísk. Solárne panely fabriky dokážu vyprodukovať toľko energie, koľko by postačovalo aj menšiemu mestu. Výrobná linka vyprodukuje denne viac ako 1000 serverov a 4000 pracovných staníc.
„Pre nás bola táto návšteva výnimočnou udalosťou. Dosiaľ si našu fabriku mohli pozrieť iba deti našich zamestnancov. Študentom sme ukázali, ako vyrábame servery, racky a pracovné stanice a vysvetlili im celý výrobný proces, aké činnosti sú automatizované, ale aj rôzne príklady udržateľnosti. Počítače, ktoré u nás vyrábame nie sú tie, ktoré majú deti doma, ale využívajú ich veľké korporácie či datacentrá, no stále je to hlavná atrakcia, ktorá baví deti najviac,” povedal riaditeľ operácií vo fabrike, Szabolcs Zólyomi.