Pre štát pracovalo v roku 2015 spolu 404-tisíc ľudí, no ich počet sa postupne zvýšil až na súčasných takmer 440-tisíc. Oproti Česku má Slovensko približne polovicu obyvateľov, no počet zamestnancov verejnej správy je takmer rovnaký, upozornila vo štvrtok na sociálnej sieti Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Zamestnávatelia preto žiadajú komplexný audit verejnej správy a vyhodnotenie účinnosti jej fungovania.

RÚZ tak reagovala na stretnutie ministrov financií krajín EÚ, ktorí rokovali aj o nevyhnutnosti konsolidácie vládnych výdavkov v rámci jednotlivých štátov eurozóny. "Odborníci sa zhodujú, že kľúčové je obmedziť najmenej efektívne výdavky, s čím súhlasia aj zamestnávatelia. RÚZ v tejto súvislosti dlhodobo požaduje realizáciu komplexného auditu verejnej správy a vyhodnotenie účinnosti jej fungovania. Zdôrazňujú totiž nevyhnutnosť systémového znižovania výdavkov vo verejnej správe," uviedla RÚZ.

Zamestnávatelia upozornili, že štát nešetrí. Bežnou praxou je podľa nich na Slovensku namiesto šetrenia zvyšovanie výdavkov a následné zavádzanie opatrení, ktoré slúžia na naplnenie štátnej kasy. „Tie štandardne zaplatia podniky a domácnosti cez zavedenie dodatočných daní či zvýšenie už aj tak vysokých odvodov,“ upozornila RÚZ. Takýto stav je podľa únie neprijateľný a dlhodobo neudržateľný.

Ďalšie dôležité správy

Pohľad na Bratislavský hrad z najvyššej budovy na Slovensku počas dňa otvorených dverí na prvom slovenskom mrakodrape - Eurovea Tower v Bratislave 14. októbra 2023. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Dlh Slovenska bude v nasledujúcich rokoch rásť, nákladnejšou sa stane aj jeho obsluha