Fotovoltické panely sa čoraz častejšie stávajú súčasťou rodinných domov, administratívnych a komerčných budov. Pri plánovaní výstavby svojej malej slnečnej elektrárne by mali majitelia myslieť aj na povinnosti spojené s ich údržbou a starostlivosťou o ne, aby predišli neočakávaným škodám. Ako uviedol riaditeľ Odboru upisovania rizík a produktového manažmentu v ČSOB Poisťovni Peter Čahoj, pri plánovaní inštalácie fotovoltických panelov na strechu budovy je dôležité si uvedomiť súvisiace riziká a či inštalácia spĺňa bezpečnostné požiadavky.

„ČSOB Poisťovňa eviduje za posledné roky zvýšený počet škôd na elektroinštalácii fotovoltických panelov spôsobených práve ich neodbornou inštaláciou. Takéto poruchy môžu ľahko spôsobiť požiar a následne škody veľkého rozsahu na majetku,“ upozorňuje Peter Čahoj.

Majiteľom hrozia riziká

Prevádzka fotovoltických elektrární prináša niekoľko špecifických rizík. Zle inštalované, poškodené elektrické komponenty alebo neodborná údržba môžu viesť k vzniku skratu a následne požiaru. V prípade, že dôjde k požiaru fotovoltického panelu, na rozsah škody bude mať výrazný vplyv aj to, či je váš fotovoltický systém inštalovaný na horľavej alebo nehorľavej streche.

Fotovoltické panely sú taktiež vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako sú búrky, krúpy, silný vietor. Na fotovoltických paneloch môžu zlyhať komponenty, ako sú invertory, káblové spojenia, alebo nesprávne fungovanie systému. To môže viesť k zníženiu efektivity alebo úplnej nefunkčnosti elektrárne.

Už v štádiu projektovania je preto dôležité dbať na správny návrh fotovoltického systému, ktorý zahŕňa výber vhodného miesta, posúdenie statiky strechy, zabezpečenie správnej orientácie panelov a výber kvalitných komponentov. Používať by sa mali len certifikované a kvalitné komponenty. V neposlednom rade je dôležitá odborná inštalácia.

Pravidelná údržba a kontrola

Majitelia fotovoltických panelov by nemali zabúdať na pravidelnú údržbu a kontrolu. Pravidelné kontroly a údržba všetkých komponentov fotovoltickej elektrárne, ako sú panely, káble, invertory a iné, môžu predísť mnohým technickým zlyhaniam a minimalizovať riziko požiaru. Termovízna kontrola môže napríklad včas odhaliť poškodenia, ktoré nie sú viditeľné voľným okom a predísť tak škodám väčšieho rozsahu. Pravidelné čistenie panelov odstraňuje prach, špinu a iné nečistoty, ktoré môžu znížiť ich výkon.

„Poistný sektor má dôležitú úlohu pri identifikácii a riadení rizík spojených s novými technológiami fotovoltických elektrární. Úlohou poisťovní je upozorňovať na zvýšené riziká, ktoré so sebou fotovoltické elektrárne prinášajú a môžu mať vážne finančné dopady na prevádzkovateľov. Poisťovne preto musia nielen podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale aj poskytovať primerané poistenie, ktoré pokrýva tieto riziká, a taktiež zvyšovať všeobecné povedomie o potenciálnych rizikách a spôsoboch ako ich eliminovať,“ konštatoval Peter Čahoj.

Ďalšie dôležité správy

logo Slovenského plynárenského priemyslu
Neprehliadnite

Slovensko má nový zelený zdroj, SPP spustil do prevádzky fotovoltickú elektráreň