Počet firemných insolvencií v krajinách strednej a východnej Európe v minulom roku vzrástol. Ako konštatuje spoločnosť Coface, ide o dôsledok vysokých cien energií, vstupov, série okamžitých zvýšení úrokových sadzieb, ako aj najvyššej inflácie za posledné desaťročia a neistoty spojenej s vojnou na Ukrajine. Osem krajín regiónu preto medziročne eviduje nárast počtu insolvencií, v štyroch sa, naopak, ich počet medziročne znížili. Medzi týmito krajinami je aj Slovensko.

„Pandémia a následný hospodársky pokles, ako aj hospodársky vplyv vojny na Ukrajine priniesli obavy nielen o makroekonomickú aktivitu a komoditné trhy, ale aj o platobnú likviditu spoločností. Druhá polovica uplynulého roka bola z hľadiska počtu insolvencií výrazne silnejšia a prvý štvrťrok tohto roka je tiež bohatší na insolvencie ako prvý štvrťrok roku 2022,“ uviedol generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný.

Coface odhaduje, že celkový počet konkurzných konaní v krajinách strednej a východnej Európy sa zvýšil z 25 917 v roku 2021 na 36 090 v roku 2022, čo predstavuje nárast o 39,3 percenta. Vyšší počet insolvencií zaznamenali Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Srbsko, nižší zase Slovensko, Česká republika, Estónsko a Slovinsko.

Tento rok by sa podľa analýz Coface mal počet insolvencií firiem zvyšovať smerom k predpandemickej úrovni. „Pre nárast počtu insolvencií však hovorí aj to, že firmy sú po dlhom zápase s trhovými šokmi v oblasti dopytu, cien energií a ďalších vstupov značne vyčerpané a možnosť získať dodatočné zdroje je v súčasnosti najdrahšia za poslednú dekádu,“ upozornil Čarný. Napätá likvidita a drahé financovanie motivuje väčšie firmy k zadržiavaniu likvidity na úkor menších podnikov, ktoré potom oneskorujú platby.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je výhľad zo 43 poschodia prvého slovenského mrakodrapu - Eurovea Tower.
Neprehliadnite

Revízia HDP ukázala vyšší výkon slovenskej ekonomiky v roku 2021