V trojici pobaltských krajín získali najviac hlasov vo voľbách do Európskeho parlamentu konzervatívne subjekty, ktoré patria do Európskej ľudovej strany (EPP). V Estónsku sa presadila konzervatívna Isamaa (Vlasť) s 21,50 percenta hlasov pred sociálnymi demokratmi (SDE), ktorých podporilo 19,30 percenta hlasov. Na treťom mieste bola s 17,90 percenta liberálna Estónska reformná strana, ktorú vedie premiérka Kaja Kallasová.

V Litve zvíťazil konzervatívny Vlastenecký zväz – Kresťanskí demokrati (TS-LKD), ktorý podľa predbežných výsledkov získal 21,33 percenta hlasov. Nasledovali sociálni demokrati s 18 percentami a Zväz roľníkov a zelených s 9,13 percenta.

V Lotyšsku skončila prvá strana Nová jednota (JV) so ziskom 25,07 percenta. Pravicovo populistická Národná aliancia (NA) mala 22,08 percenta pred Zväzom zelených a poľnohospodárov s 8,18 percenta hlasov.

Voľby do EP sa v členských krajinách EÚ konali od štvrtka 6. do nedele 9. júna. Do europarlamentu si občania Únie zvolili na obdobie piatich rokov 720 poslancov. Ich počet sa oproti predošlému funkčnému obdobiu zvýši o 15.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Varšava - Poľský premiér Donald Tusk hlasuje vo voľbách do Európskeho parlamentu vo Varšave v nedeľu 9. júna 2024. Eurovoľby sa konali od 6. do 9. júna.  FOTO TASR/AP
Polish Prime Minister Donald Tusk, who leads a centrist, pro-EU party, votes in the election for the European Parliament, in Warsaw, Poland, on Sunday, June 9, 2024. Polling stations have opened across Europe as voters from 20 countries cast ballots in elections that are expected to shift the European Union’s parliament to t
Neprehliadnite

V Poľsku vyhrala v eurovoľbách Tuskova Občianska koalícia, druhá je opozičná PiS