Plynovod Nord Stream 2 je pripravený na export zemného plynu, oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Kontroverzný projekt dokončený v septembri podľa neho pomôže znížiť cenu tejto suroviny v Európe po tom, čo dosiahla rekordné hodnoty. Plynovod čaká na súhlas nemeckých úradov.
Gratulácia Gazpromu
„Chcel by som pogratulovať Gazpromu a vašim partnerom v projekte Nord Stream 2 k dokončeniu prác a k vytvoreniu tejto ďalšej veľkej chrbticovej trasy a aj k tomu, že je pripravená na prevádzku," povedal ruský prezident na zasadnutí vlády, ktorého sa zúčastnil šéf Gazpromu Alexej Miller.
Plynovod stále čaká na certifikáciu
Nemecký energetický regulačný úrad v novembri zastavil proces certifikácie plynovodu s tým, že konzorcium bude musieť v Nemecku založiť dcérsku spoločnosť, aby splnilo európske predpisy pre reguláciu energetického sektora. V polovici decembra úrad uviedol, že v prvej polovici budúceho roka plynovodu zelenú zrejme ešte nedá.
Prevádzkovateľ Nord Stream 2 urýchľuje prípravy na spustenie svojho kontroverzného plynovodu
Výhrady USA
Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento projekt využiť ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku. Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit ruského plynu.
Ukrajina uzavrela dohodu o dovoze plynu cez Maďarsko
Plynovod za 11 miliárd dolárov vybudoval Kremľom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom a polovicu nákladov zaplatili európske energetické spoločnosti.
Spor ohľadom dodávok plynu
Európa tento rok zažíva prudký rast cien zemného plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obvinení, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Rusko takéto obvinenia odmieta a odberatelia v európskych krajinách potvrdzujú, že dostávajú od Gazpromu toľko plynu, koľko si objednali.
Ukrajinský Naftogaz žiada Európsku komisiu, aby zasiahla proti ruskému Gazpromu
Podľa Moskvy k rastu cien plynu prispieva okrem vysokého dopytu napríklad aj rast cien skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý Európa dováža z mimoeurópskych oblastí. Podpredseda ruskej vlády a minister energetiky Alexander Novak tento týždeň povedal, že prudký rast cien suroviny možno pripísať aj chybným rozhodnutiam európskych politikov a neschopnosti dohodnúť sa na dlhodobých zmluvách.