Nemecko musí urýchliť výstavbu infraštruktúry pre dovoz plynu, aby sa vyhlo obmedzeniu dodávok.
Týždenníku WirtschaftsWoche to podľa agentúry Reuters povedal Markus Krebber, generálny riaditeľ najväčšej energetickej spoločnosti v krajine RWE. Dodal, že riziko prudkého rastu cien energií nebolo úplne zažehnané.
„V plynovej sústave nemáme žiadnu rezervu,“ povedal Krebber denníku Wirtschaftswoche. „Ak nastane veľmi chladná zima alebo dôjde k prerušeniu dodávok, môže to viesť k veľmi kritickým situáciám - a v dôsledku toho k nedostatku a výrazne vyšším cenám,“ dodal.
Poučenie z minulého roka
Plynové zásoby v Nemecku vstupujú do vykurovacej sezóny na rekordnej úrovni 96,55 percenta. To predstavuje solídnu základňu pre zimné obdobie v najvýznamnejšej európskej ekonomike a oveľa komfortnejšiu pozíciu v porovnaní so situáciou spred roka.
V roku 2022 sa Nemecko snažilo narýchlo naplniť svoje zásobníky plynu po tom, ako bývalý kľúčový dodávateľ Rusko zastavilo dodávky prostredníctvom plynovodu Nord Stream, čo vyvolalo obavy, že si domácnosti nebudú môcť v zime dostatočne zatopiť.
Berlín okrem toho presadzoval výstavbu terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu ako alternatívneho zdroja dodávok, čo sú podľa Krebbera snahy, ktoré majú zásadný význam pre zabezpečenie bezpečnosti dodávok.
Skladovacie jednotky na mori
Dovtedy, kým budú k dispozícii pevné terminály, Nemecko využíva plávajúce skladovacie jednotky spätného splynovania, ktoré majú pomôcť nahradiť dodávky ruského plynu. Tri jednotky takéhoto skladovania sú činné v prístavoch Wilhelmshaven, Brunsbüttel a Lubmin po tom, čo Nemecko zabezpečilo ich prenájom a pripojenie na pevninu.
Vo Wilhelmshavene, Mukrane a Stade majú na tohtoročnú zimu pribudnúť ďalšie lode. Krebber uviedol, že existuje riziko meškania a pre Berlín je kľúčové, aby pokračoval v plánovanom rozširovaní infraštruktúry LNG.