Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa v stredu výrazne zvyšuje a popoludní prekročila 40 eur za megawatthodinu.
Panujú obavy, že dodávku skvapalneného zemného plynu by mohli narušiť štrajky v niektorých termináloch na LNG v Austrálii, uviedla agentúra DPA.
Ohrozené dodávky
Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v budúcom mesiaci si vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku krátko po 15. hodine pripisovala zhruba 32 percent na 40,90 eura za megawatthodinu.
Podľa analytika spoločnosti Purple Trading Petra Lajska sa cena dostala na najvyššiu úroveň od polovice júna.
„Trh výrazne ovplyvnili správy o tom, že pracovníci Chevron Corporation a Woodside Energy v Austrálii plánujú masívne štrajky. Tie by tak mohli ohroziť plynulosť exportu LNG do zahraničia,“ informoval Lajsek.
„LNG je kľúčovým zdrojom pre Európu po vypadnutí dodávok z Ruska. Kvôli nezvyčajne chladnému počasiu sa tiež môžu pretiahnuť údržby zariadenia v Nórsku, čo je ďalší kľúčový zdroj zemného plynu pre Európu,“ dodal.
Kompenzácia výpadkov
Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh kvôli obmedzovaniu dodávok z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu, zatiaľ čo pred rokom 2021 sa pohybovala výrazne pod 20 eurami za megawatthodinu.
Od konca minulého roka má cena zostupný trend, ktorý však sprevádzajú občasné vzostupy, niekedy aj veľmi výrazné.
Európe sa zatiaľ darí výpadky v dodávkach ruského plynu kompenzovať dovozom LNG a znižovaním spotreby. Zásobníky plynu v Európskej únii boli podľa údajov organizácie Gas Infrastructure Europe v utorok plné takmer z 88 percent.
V Nemecku, ktoré je najväčším spotrebiteľom plynu v Európe, dosahovala naplnenosť zásobníkov takmer 90 percent.
Výhľad na zimné mesiace je podľa Lajska stále relatívne priaznivý. „Ceny zemného plynu na trhu by mali byť v prípade miernej zimy výrazne pod úrovňou z minulého roka. Plynu by mal byť na trhu dostatok,“ uviedol analytik.
Dodal, že vysoká úroveň zásob by mala zabrániť výraznejším cenovým skokom.