Rozpočet pre zdravotníctvo každoročne počíta s tým, že mzdy zdravotníckych pracovníkov budú rásť rovnakým tempom ako priemerná mzda v hospodárstve. Valorizácia platov sa aplikuje v slovenskej verejnej správe len pri zdravotníckom personáli, sudcoch a prokurátoroch. Zvyšovanie praxe lekárov sa tiež automaticky premieta do ich platov.
„Celkový tento automatický nárast miezd všetkých zamestnancov nemocníc a ambulancií sa pre rok 2024 nachádza na úrovni 253 miliónov eur, čo predstavuje 7,7-percentný medziročný nárast základnej zložky mzdy a na ňu naviazaných zložiek,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Výdavky zdravotného poistenia
Bez toho, aby sa prijali akékoľvek opatrenia, výdavky zdravotného poistenia v tomto roku oproti vlaňajšku stúpnu o viac ako 500 miliónov eur. Polovicu z medziročného nárastu výdavkov spôsobí práve rast miezd zdravotníkov, následne sú to lieky a zdravotnícke pomôcky, inflácia a starnutie. Vzhľadom na kategorizáciu nových liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorá sa uskutočnila už vlani, sa aj na tejto položke v tomto roku rozpočtuje prirodzený nárast. Tento rast ale zohľadňuje komplexný vývoj ceny liekov a pomôcok s ohľadom na ich produktový cyklus.
„Vo výslednom vplyve sa stretávajú tak navýšenia ako aj úspory výdavkov na lieky. Výdavky na lieky a zdravotnícke pomôcky porastú spolu o 124 miliónov eur,“ očakáva rezort zdravotníctva. Zdravotnícky rozpočet taktiež pokrýva aj prirodzený nárast z titulu inflácie a starnutia. Inflácia by mala zvýšiť výdavky o 101 miliónov eur. „Prirodzený rast produkcie zdravotnej starostlivosti a teda aj výdavkov z titulu starnutia obyvateľstva sa rozpočtuje v objeme 43 miliónov eur,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva v dôvodovej správe k návrhu tzv. programovej vyhlášky.
Platy lekárov
Platy lekárov sa od začiatku tohto roka zvýšili. Ich základná mzda je totiž zo zákona naviazaná na priemernú hrubú mzdu na Slovensku. Plat neatestovaného lekára bez praxe dosahuje 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Kým do konca minulého roka išlo o 1 816,50 eura, od začiatku tohto roka stúpla na 1 956 eur. Plat atestovaného lekára bez praxe predstavuje 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Vlani tomu zodpovedala základná mzda v sume 3 027,50 eura, v tomto roku sa zvýšil na 3 260 eur.
Neatestovaný lekár s 30-ročnou praxou mal do konca minulého roka základnú mzdu 2 361,45 eura, od začiatku tohto roka musí mesačne zarábať v hrubom aspoň 2 542,80 eura. Ak ide o atestovaného lekára s 30-ročnou praxou, jeho základná mesačná mzda vlani dosahovala 3 935,75 eura. Od začiatku tohto roka musí jeho základná hrubá mzda dosahovať minimálne 4 238 eur.
Plat neatestovaného lekára bez praxe od začiatku minulého roka stúpol z pôvodného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získava neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy. Plat atestovaného lekára bez praxe išiel od začiatku vlaňajška nahor z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe má atestovaný lekár nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov. Zvýšenie platových koeficientov bolo jednou z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia, na čom sa odborári pod hrozbou hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach dohodli koncom roka 2022 s vtedajšou vládou Eduarda Hegera.