Krajiny strednej a východnej Európy zaznamenali v minulom roku dramatický nárast počtu prípadov platobnej neschopnosti spoločností. V deviatich štátoch počet insolvencií medziročne vzrástol. Patrí medzi ne Slovenská republika, Česko, Maďarsko, Estónsko, Litva, Poľsko, Srbsko, Slovinsko a Rumunsko. Pokles naopak evidovali Bulharsko, Chorvátsko a Lotyšsko. V najnovšej analýze to konštatuje Coface.
„Na Slovensku dosiahol počet insolvencií a reštrukturalizácií 400, čo je o 53 viac ako v predchádzajúcom roku, medziročne ide o nárast o 15,3 percenta. Je však pravda, že v roku 2022 sa pod menší počet insolvencií pripísali aj zmeny v konkurznej legislatíve v reakcii na pandémiu,“ zhodnotil situáciu Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko Martin Procházka.
Rast insolvencií možno čakať v stavebníctve
Ako doplnil, slovenská ekonomika vlani čelila vysokej inflácii a slabému rastu reálneho HDP. Problémom pre firmy boli a sú rastúce základné ceny energií, vysoký tlak na rast miezd, drahé financovanie a veľmi slabý dopyt. „V tomto kontexte nie je rast počtu insolvencií prekvapujúci,“ skonštatoval Procházka. Najväčší podiel na celkovom počte insolvencií si pripísal sektor veľkoobchodu a predaja, na druhom mieste skončila priemyselná výroba a tretia priečka patrí stavebníctvu.
Pokiaľ ide o hodnotu, najväčším prípadom bola spoločnosť Axe Capital. Tá od investorov získala viac ako 50 miliónov eur. „Z hľadiska zamestnanosti boli na Slovensku najväčšími prípadmi vyhlásenie konkurzu personálnej agentúry TT - Controls Slovakia, obchodu s vybavením pre domácnosť Studio Moderna a stavebných spoločností Projekt Kanskasporr a Projekt Sporrkanska,“ dodal Procházka.
Čo sa týka vyhliadok na aktuálny rok, Coface očakáva rast insolvencií najmä v sektore stavebníctva, na druhej strane by však celkový počet insolvencií mohol klesnúť v dôsledku oživenia výdavkov zákazníkov a celkovej stabilizácie makroekonomického prostredia. „Podmienkou takejto optimistickej predpovede je, že sa nezhorší bezpečnostná situácia vo svete,“ zdôraznil Procházka.
Počet konkurzov v regióne stúpol takmer o 40 percent
Celý región strednej a východnej Európy zaznamenal v rokoch 2022 až 2023 nárast počtu konkurzných konaní o 38,6 percenta. Prispeli k tomu dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu, teda narušené dodávateľské reťazce, ale aj prudký nárast cien energií. Tieto vonkajšie šoky spolu s vnútornými problémami, ako je nedostatok pracovnej sily a rastúce náklady na vstupy, ťažko doliehali na firmy, čo viedlo k výraznému nárastu platobnej neschopnosti. Najťažšie to znášali sektory stavebníctva a obchodu.
„V roku 2024 očakávame v regióne ďalší nárast počtu insolvencií, aj keď v nižšej miere ako v predchádzajúcom roku. V celosvetovom meradle spoločnosti stále nedosiahnu svoj plný potenciál hospodárskeho rastu v dôsledku problémov, ktorým čelia pri svojej podnikateľskej činnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu Jarosław Jaworski.
Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.