Dopyt po platine sa v tomto roku prudko zvýši a na trhu bude chýbať skoro milión trójskych uncí (jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov - 31,1 gramu) kovu.
Predpovedajú to analytici zo Svetovej rady pre investície do platiny, podľa ktorých sa dopyt oproti minulému roku zvýši asi o 28 percent. Platinu potrebuje mnoho priemyselných odvetví, od chemičiek cez automobilový sektor až po sklárne.
Čoraz drahšia náhrada
Cena platiny sa dnes popoludní na svetových trhoch pohybovala okolo 1 070 dolárov za uncu, a bola tak blízko niekoľkoročného maxima zhruba 1 130 dolárov za trójsku uncu, kde bola v apríli. Ponuka platiny bude podľa expertov tento rok približne o jedno percento nižšia ako vlani, čo v kombinácii s vysokým dopytom prakticky vylučuje, že by sa cena kovu výrazne znížila.
Analytici sa domnievajú, že očakávaný nedostatok platiny bude v skutočnosti ešte horší, než pôvodne predpovedali. Deficit na trhu tak tento rok dosiahne približne 983-tisíc uncí, čo je o 77 percent viac, než analytici predpovedali len v marci.
Priemyselný dopyt, najmä v chemickej a sklárskej výrobe v Číne, bude zrejme najsilnejší v histórii, odhaduje správa rady pre investície do platiny. Silný dopyt pokračuje aj v automobilovom sektore, pretože platina sa stáva čoraz častejšou náhradou drahého paládia v katalyzátoroch.
Platinu si v tomto prvom štvrťroku obľúbili aj investori, do prútov a mincí investovali o 71 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Investícia do 102-tisíc trójskych uncí platiny je celkovo najvyššia od tretieho štvrťroku 2021, k čomu prispel ďalší silný dopyt z Japonska, uviedla rada.
Schopnosť odolávať korózii
Neisté globálne ekonomické prostredie a inflačné tlaky spolu s energetickou krízou predstavujú pre odvetvie ťažby a spracovania platiny pomerne náročné makroekonomické podmienky, uviedol v správe generálny riaditeľ rady Trevor Raymond. Pravdepodobnosť poklesu ceny tohto drahého kovu je však nízka.
„Dôležité je, že hlavnými faktormi očakávaného 28-percentného rastu dopytu po platine v roku 2023 sú oblasti, kde sú riziká poklesu dobre ošetrené," uviedol Raymond. „Patrí medzi ne pokračujúce nahrádzanie platiny za paládium v automobilovom priemysle a už zmluvne zaistené zvyšovanie sklárskych a chemických kapacít v Číne. K obom prispieva rastúci investičný dopyt," dodal.
Popri katalyzátoroch sa platina využíva napríklad pri výrobe laboratórnych zariadení, v elektrotechnike, zubárskom vybavení a šperkoch. Je totiž veľmi odolná voči korózii. Platina bývala pred rokmi drahšia ako paládium, ktorého cena sa teraz pohybuje okolo 1 500 dolárov za trojskú uncu. Pred dvoma rokmi bola cena paládia prechodne aj dvojnásobná.