Ministerstvo zdravotníctva definitívne rozhodlo o znížení platieb pre poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby od 1. februára. Oproti pôvodnému návrhu sa ich príjmy zosekajú menej, no záchranky sú napriek tomu nespokojné.

Ušetrí sa menej

Znižovať sa napokon bude len paušál pre ambulancie Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), platby pre ambulancie Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) zostanú nezmenené. Paušál pre RZP klesne zo 16 928,90 eura na 16 082,46 eura mesačne. Pôvodne sa však mal znížiť až na 15 200 eur.

Záchrankám sa po novom menej oplatí aj jazda záchranným autom. Za jeden kilometer totiž dostanú namiesto 70 centov iba 63. Celková úspora má podľa odhadov ministerstva dosiahnuť v roku 2012 výšku 2,4 milióna eur. Prvotnou ambíciou ministerstva bolo ušetriť 4,7 milióna eur. Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Ivo Krpelan však tvrdí, že podľa ich výpočtov klesnú príjmy záchraniek až o 2,9 milióna eur.

Ministerstvo zdravotníctva dnes zároveň oznámilo, že bude konzultovať s Operačným strediskom Záchrannej zdravotnej služby, koľko záchraniek RLP sa môže transformovať na RZP. Takéto opatrenie navrhovala asociácia záchraniek ako alternatívne úsporné riešenie. Ivo Krpelan pre ZdravéZdravotníctvo.sk uviedol, že podľa predbežných analýz sa na RZP zmení pravdepodobne 14 ambulancií Rýchlej lekárskej pomoci. Vďaka tomuto kroku budú záchranky potrebovať menej lekárov a ušetria sa ďalšie prostriedky vo výške asi 1,8 milióna eur. Poskytovatelia záchrannej služby však o zmenu musia oficiálne požiadať ministerstvo zdravotníctva.

Nezhodli sa na výške zisku

„Záchranky sú lukratívnym biznisom v zdravotníctve, majitelia záchraniek sa musia podeliť o časť zisku, ktorý sa presunie za pacientmi do nemocníc a ambulancií. Aj po zmene zostanú záchranky stále slušne ziskové,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. 

Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby ale s ministrom nesúhlasia. Tvrdia, že na rokovaniach sa nedohodli a v súčasnosti zvažujú ďalšie kroky, aby prijaté cenové opatrenie zvrátili. „Určite upozorníme na to, že sa deje bezprávie,“ povedal I. Krpelan. Uvažujú o sťažnosti na ministerstvo zdravotníctva a v hre sú údajne aj protesty. Tie by však na rozdiel od nedávneho štrajku lekárov mali prebiehať výhradne mimo pracovnej doby, a teda nijako by nemali ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Arbitrážny súd voči Slovenskej republike, ktorým sa nedávno poskytovatelia vyhrážali, vraj už aktuálne nehrozí.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch