Najväčšia poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen podmienila nákup podielu vo východonemeckej rafinérii tým, že sa Berlín zbaví ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť ako akcionára.

S odvolaním sa na generálneho riaditeľa poľskej firmy Daniela Obajteka o tom informovala agentúra Bloomberg.

Obajtek sa k veci vyjadril po mesiacoch špekulácií, že Orlen plánuje investovať do rafinérie PCK vo Schwedte, aby si zabezpečil dodávky do vlastnej siete plynární v Nemecku a pomohol si s dodávkami na domáci trh.

Sporné vlastníctvo

Hlavným sporným bodom je vlastníctvo závodu. Aj po tom, ako nemecké úrady prevzali prevádzkovú kontrolu nad PCK, drží v ňom najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť 54-percentný podiel. Zvyšnými akcionármi sú firmy Shell a Eni.

„Nechceme vstupovať do žiadnych vzťahov s investormi z Východu," povedal Obajtek. „Túto otázku musí najprv vyriešiť nemecká strana," dodal.

Správu kabinet Olafa Scholza zveril v septembri Spolkovej agentúre pre siete, ktorá je v Nemecku sieťovým regulátorom. Agentúra prevzatím nemeckej časti Rosnefťu ovládla podiely v rafinériách PCK vo Schwedte, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil vo Vohburgu.

Bez ďalšieho plánu

Nemecko sa kvôli svojej skoršej energetickej politike voči Rusku stalo terčom kritiky zo strany poľskej vlády. Tento rok Berlín prijal zákon, ktorý by mu umožnil aktíva Rosnefťu zabaviť, ale tento proces sa ešte nezačal.

Nemecká vláda je podľa informovaných zdrojov ponuke Poľska otvorená, ale bezprostredný plán na predaj akcií Rosnefťu nemá. Chystá sa však dočasne obnoviť prevádzkovú správu rafinérie.

Rafinéria Schwedt dodáva väčšinu pohonných látok pre Berlín. Na začiatku tohto roka pracovala na 60 percent kapacity, keďže stratila hlavnú trasu pre dodávky ruskej ropy. Dodávkam pomohlo spojenie s poľským prístavom Gdansk a dohoda s Kazachstanom o dodávkach 100-tisíc ton ropy mesačne, pripomína Bloomberg.

PKN Orlen, nad ktorým má kontrolu štát, vlani prevzal plynárenskú spoločnosť PGNiG a ropnú spoločnosť Lotos. Fúzie boli súčasťou širšieho plánu poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť zvýšiť kontrolu nad ekonomikou a vytvoriť takzvaných národných šampiónov, ktorí by dokázali súperiť s globálnymi hráčmi.

V tomto desaťročí plánuje podnik investovať 320 miliárd zlotých (viac ako 72 miliárd eur).

Ďalšie dôležité správy

ropná preèerpávacia stanica ropné potrubie zásobníky nádrže
Neprehliadnite

Maďarsko chce predĺžiť výnimku zo sankcií dovozu ruskej ropy pre MOL a Slovnaft