Vedci majú už dlhší čas podozrenie, že priemyselné chemikálie používané v plastových fľašiach majú na ľudské hormóny negatívny vplyv. Všetky doterajšie dôkazy ale pochádzali z pozorovacích štúdií, ktoré nedokazovali príčinnú súvislosť. Nový prelomový výskum mení situáciu, píše Business Insider.
Vedci z Kalifornskej polytechnickej štátnej univerzity objavili priamy dôkaz, že látka bisfenol A (BPA) nachádzajúca sa v obaloch potravín a nápojov môže znižovať citlivosť organizmu na inzulín. Ide o hormón, ktorý pomáha regulovať hladiny cukru v krvi. Zhoršená schopnosť reagovať na inzulín, známa ako inzulínová rezistencia, môže viesť k chronicky vysokým hladinám cukru v krvi a zvyšovať riziko rozvoja cukrovky 2. typu.
Výskumu sa zúčastnilo 40 zdravých dospelých, ktorých vedci náhodne rozdelili do dvoch skupín. Prvá dostávala placebo a druhá malé dávky BPA. Práve u nej po štyroch dňoch zaznamenali pokles citlivosti na inzulín, pričom u členov prvej skupiny nedošlo k žiadnej zmene. „Výsledky naznačujú, že by americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) možno mala prehodnotiť normy týkajúce sa bezpečných dávok BPA,“ uviedol hlavný autor novej štúdie Todd Hagobian.
Americká Správa pre potraviny a liečivá (FDA) považuje BPA pri nízkych úrovniach za bezpečný. Podľa niektorých expertov sú jej usmernenia zastarané.