Portál Politico mal možnosť nahliadnuť do súdneho dokumentu, podľa ktorého Pfizer spolu s partnerom BioNTech v januári tohto roka zažalovali na belgickom súde maďarskú vládu v súvislosti s dodávkami vakcín proti Covidu-19. Hovorca Pfizeru informácie potvrdil.

Z dokumentu vyplynulo, že prípad sa týka platby za tri milióny dávok vakcíny BioNTech/Pfizer v hodnote približne 60 miliónov eur. Spor začal vtedy, keď Maďarsko v novembri 2022 oznámilo Pfizeru, že za vakcíny nemá v úmysle zaplatiť, pričom sa odvolalo na prebiehajúci konflikt na Ukrajine.

V marci prebehlo prvé pojednávanie, kde sudca zamietol žiadosť Pfizeru o zrýchlené súdne konanie. Odvtedy v prípade nenastal žiadny posun.

Spor Pfizeru a Maďarska pripomína žalobu, ktorú farmaceutická firma podala voči Poľsku. Obe krajiny si totiž odmietli prevziať a zaplatiť za zazmluvnené dodávky koronavírusových vakcín.

Počet súdnych konaní v súvislosti so zabezpečovaním vakcín v EÚ rastie. V Rumunsku chcú prokurátori zrušiť imunitu bývalému premiérovi Florinovi Cîțuovi a dvom bývalým ministrom zdravotníctva, pretože podľa nich nakúpili príliš veľa dávok, čím štátu spôsobili škody za vyše miliardu eur.

Belgický lobista Frédéric Baldan zas podal trestné oznámenie proti predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej za jej úlohu pri sprostredkovaní najväčšej zmluvy EÚ na nákup 1,1 miliardy vakcín.

Európska prokurátora v októbri 2022 takisto spustila vyšetrovanie v súvislosti s nákupom očkovacích látok, no neuviedla, koho konkrétne sa týka.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina je na pokraji svojej najsmrtiacejšej vlny pandémie koronavírusu, varovali v piatok domáci odborníci na medicínu. Môže za to slabá zaočkovanosť.
Neprehliadnite

AstraZeneca sa bráni obvineniam, že jej vakcína proti koronavírusu bola chybná