Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer sa rozhodla zastaviť v Číne výrobu biosimilárnych liekov, svoju divíziu s továrňou v východočínskom meste Chang-čou potom predá firme Wuxi Biologics. Finančné podrobnosti transakcie Pfizer neuviedol, informovala v stredu agentúra Reuters. Biosimilárne lieky sú lacnejšie verzie biologických prípravkov, ktorým vypršala patentová ochrana.

Farmaceutický priemysel sa stále viac pri ziskoch spolieha na nákladné biologické lieky, vyrobené zo živých organizmov. Ich výroba je ale náročnejšia a nákladnejšia, ako v prípade liekov s chemickými prísadami.

WA 25 archív Seattle - Na archívnej snímke ampulku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech ukazujú vo vakcinačnom centre v americkom meste Seattle v nedeľu 24.januára 2021. Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok 28. januára 2021 oznámili, že ich vakcína proti ochoreniu COVID-19 je účinná aj proti britskému a juhoafrickému variantu koronavírusu. FOTO TASR/AP

A vial of the Pfizer vaccine for COVID-19 is shown, Sunday, Jan. 24, 2021, at a one-day vaccination clinic set
Neprehliadnite

Vakcína Pfizer bola schopná zneškodniť nový brazílsky variant, tvrdia výskumníci

Transakcia by mala byť dokončená v prvej polovici tohto roka. Firma Wuxi uviedla, že dohoda jej umožní vyriešiť rastúci dopyt po substanciách pre lieky a liekoch. Nespresnila však, čo plánuje v továrni vyrábať.

Továreň Pfizeru je vybavená bioreaktormi a je schopná plniť fľaštičky, rovnako ako injekčné striekačky, dodala čínska firma. Wuxi vyrába okrem iného substancie pre vakcíny proti Covidu-19 vyvinuté firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, ktoré sú určené pre dodávky do Brazílie. Či sa budú v novej továrni vyrábať aj substancie pre vakcíny, firma odmietla uviesť.