Ak by Turecko začalo pozemnú operáciu v Sýrii, vážne by to ohrozilo zisky dosiahnuté v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Destabilizácia regiónu

V utorok to uviedol Pentagón, ktorý apeloval na Ankaru, aby sa zdržala takýchto krokov, informuje tlačová agentúra AFP.

Spojenými štátmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF), vedené Kurdmi, zohrali kľúčovú úlohu pri vytláčaní extrémistických bojovníkov IS z obsadených území.

,,Pretrvávajúci konflikt - najmä pozemná invázia - by vážne ohrozil ťažko vybojované zisky, ktoré svet dosiahol voči IS a destabilizoval by tento región," povedal novinárom hovorca Pentagónu, brigádny generál Pat Ryder.

Nálety na pozície kurdských milícií

Napätie medzi Tureckom a Sýriou sa zvýšilo po bombovom útoku v Istanbule z 13. novembra, pri ktorom zahynulo šesť ľudí a 81 utrpelo zranenia. Ankara pripisuje zodpovednosť za útok kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), ktoré však akúkoľvek účasť na tomto čine popierajú.

Turecké sily už celý týždeň uskutočňujú nálety na pozície kurdských milícií na severe Sýrie neďaleko hraníc s Tureckom a pokračujú aj delostrelecké útoky.

Turecko od roku 2006 spustilo viaceré vojenské operácie na severe Sýrie proti YPG a zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK), čo Ankare umožnilo kontrolovať oblasti pozdĺž hraníc.

Ďalšie dôležité správy

WA 48 Ľvov - Turecký prezident  Recep Tayyip Erdogan počúva počas spoločnej tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v ukrajinskom meste Ľvov vo štvrtok 18. augusta 2022. Diskutovali o dohode o vývoze obilia, potrebe politického riešenia konfliktu na Ukrajine a situácii v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni. FOTO TASR/AP 

Turkish President Recep Tayyip Erdogan attends a press conference with Ukrainian Presi
Neprehliadnite

Turecké sily sú takmer pripravené na pozemnú operáciu v Sýrii