Začínajúce podniky v USA sa vo veľkej miere orientujú na otázky obrany a bezpečnosti. Obor inovácií (DIU) ministerstva obrany, ktorý spolupracuje so startupmi od roku 2015, podpísal už 62 zmlúv v hodnote 5,5 miliardy dolárov; ide o dodávky rôznych produktov vrátane autonómnych dronov a softvéru na kybernetickú bezpečnosť. Startupy dúfajú, že budú obchodovať priamo s Pentagónom. Informuje o tom Bloomberg.
Americká armáda sa rozhodla viac podporovať startupy, aby stíhala s rýchlo sa vyvíjajúcim technologickým prostredím. Je totiž menej pravdepodobné, že inovačné myšlienky budú pochádzať od tradičných dodávateľov v oblasti obrany, ako sú Lockheed Martin, Northrop Grumman alebo Raytheon. Tí skôr vynikajú vo výrobe stíhačiek a ponoriek. „Pentagón sa tejto zmene nie celkom prispôsobil,“ hovorí výkonný viceprezident a riaditeľ štúdií v think-tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť Paul Scharre. „Softvér si nemôžete kúpiť rovnakým spôsobom ako lietadlovú loď.“
S DIU spolupracovalo niekoľko významných startupov ako napríklad Anduril Industries, ktorý vyrába vyspelé autonómne systémy, ale aj Shield AI, ktorý sa zameriava čisto na drony. Zakrátko sa stali multimiliardovými spoločnosťami vďaka svojej schopnosti získavať vojenské zákazky. Napriek tomu je s Pentagónom naďalej nesmierne ťažké obchodovať. Kritici vrátane Michaela Browna, ktorý viedol DIU do roku 2022, tvrdia, že komplikácie spôsobuje najmä nedostatok financií a podpory v rámci rezortu.
Na základe vládneho zákona o financovaní, ktorý v marci podpísal prezident Joe Biden, ročný rozpočet DIU tento rok vyskočí na viac ako 900 miliónov dolárov zo 191 miliónov v roku 2023. Námestníčka ministra obrany Kathleen Hicksová v auguste pripísala DIU dôležitú úlohu v programe Pentagónu s názvom Replicator, ktorý sa zameriava na nasadenie autonómnych systémov, ako sú autonómne lode a lietadlá bez posádky, v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.