Takmer všetci americkí miliardári sa k majetku dostali tak, že ho buď zdedili, alebo založili mimoriadne úspešnú spoločnosť. Aj medzi nimi ale existuje pár výnimiek, pričom za najúspešnejších možno považovať súčasného riaditeľa Applu Tima Cooka, riaditeľa banky JPMorgan Jamieho Dimona a bývalého riaditeľa Microsoftu Stevea Ballmera, píše Business Insider.

Magazín Forbes zistil, že iba 26 zo 760 amerických miliardárov, ktorí sa umiestnili v jeho rebríčku najbohatších ľudí, nie sú ani podnikateľmi, ani dedičmi, a predsa sa im podarilo prácou v spoločnostiach, ktoré nezaložili, zarobiť desaťmiestne sumy.

Niektorí z nich pôsobili na výkonných pozíciách veľkých technologických firiem, iní zas stúpali hore po korporátnom rebríku v hedžových fondoch, súkromných kapitálových spoločnostiach a investičných bankách.

Najúspešnejšou z výnimiek je Steve Ballmer, ktorého majetok podľa odhadov agentúry Bloomberg dosahuje úroveň 143 miliárd dolárov. Väčšina z neho mu plynie zo štvorpercentného podielu v Microsofte. Do firmy nastúpil v ešte roku 1980 ako asistent vtedajšieho prezidenta a zakladateľa Billa Gatesa a v období rokov 2000 až 2014 stál na jej čele ako generálny riaditeľ. Ballmer sa v indexe miliardárov Bloombergu dokonca umiestnil len o jednu priečku nižšie než samotný Gates.

Výnimky možno nájsť aj medzi elitnými finančníkmi. Konkrétne ide o riaditeľa Veritas Capital Ramziho Musallama s deviatimi miliardami dolárov, Jamieho Dimona z JPMorganu s dvomi miliardami a bývalého riaditeľa Goldman Sachsu Lloyda Blankfeina s 1,2 miliardy dolárov.

Iba dvaja ľudia na zozname Forbesu sa k majetku nedostali pôsobením vo finančnom a technologickom sektore. Sú to bývalý šéf obchodu s uhlím v komoditnom gigante Glencore Tor Peterson a výkonný predseda a bývalý riaditeľ stavebného podniku NVR Paul Saville.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Miliardárske rodiny majú šikovnú kľučku, ako dávať na charitu a zároveň z toho ťažiť