Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť. „Množstvo hrozieb sa zvyšuje, klienti čelia nástrahám, ako sú falošné emaily, telefonáty, SMS správy, či deepfake videá,“ uviedol Adamkovič.

Nárast deepfake videí

Podvodníci využívajú rôzne schémy, ako sú podvodné ponuky na investovanie, či podvody na online bazároch. Taktiež sú čoraz sofistikovanejší, často používajú online chaty, aby zmanipulovali klientov k realizácii podvodných platieb.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť v spoločnosti Eset Ondrej Kubovič varuje pred zintenzívňovaním deepfake videí. „Dnes už neplatí, že všetko, čo vidíme, je aj pravdivé,“ upozornil Kubovič. Zároveň dodal, že od mája 2024 zablokovali celosvetovo približne päťtisíc podozrivých webstránok. Pri otázke, kto za podvodmi stojí, skonštatoval, že ich stopy vedú na východ. „No nie je to len Rusko samotné, sú to viaceré rusky hovoriace krajiny,“ poznamenal Kubovič.

AI sťažuje situáciu

Podvody sa už nekoncentrujú len na krádež údajov, ale aj na manipuláciu klientov k tomu, aby sami zrealizovali nezákonnú platbu. Predseda Združenia pre bankové karty (ZBK), Peter Géc uviedol, že umelá inteligencia zhoršuje situáciu tým, že prekonáva jazykové bariéry a gramaticky vylepšuje posolstvo podvodníkov. „Vďaka umelej inteligencii je všetko 24/7, umelá inteligencia nikdy nespí a fyzický prístup sa postupne vytráca,“ povedal Géc.

Na ochranu pred týmito hrozbami je potrebná zvýšená opatrnosť a preverovanie všetkých finančných operácií. V prípade podozrenia na podvod sa odporúča okamžite kontaktovať danú inštitúciu. Adamkovič zdôrazňuje, že banky ešte môžu zrušiť podvodnú transakciu, pokiaľ je podvod odhalený včas. Avšak v súčasnej dobe, kedy sa okamžité platby stávajú plošnou realitou, je to už ťažšie.

Ďalšie dôležité správy

WA 62 archív Washington - Na archívnej snímke z 8. mája 2021 aplikácia Airbnb na obrazovke iPadu vo Washingtone.  Brusel, podobne ako ďalšie európske mestá, chce odmedziť krátkodobé ubytovanie v bytoch a domoch, ktoré patria súkromným osobám.  Proti fenoménu Airbnb, ktorý negatívne ovplyvňuje sektor bývania, začiatkom júla demonštrovali tisícky Barcelončanov. V Barcelone sa nájomné za desať rokov zvýšilo o 68 percent. Mesto  preto zakázalo majiteľom prenajímať svoje nehnuteľnosti na dobu kratšiu
Neprehliadnite

Pozor na falošné stránky Booking a Airbnb. Podvodníci cez ne sofistikovane kradnú peniaze