Americká spoločnosť Skydio je jednou z najvýznamnejších spoločností na trhu s lietajúcimi dronmi. Nepatrí medzi najväčšie, veď čínska firma DJI drží na trhu 70-percentný podiel. Jej prednosti sú v niečom inom. Výrobky firmy umožňujú autonómne lietanie a pri manuálnom ovládaní excelentnú ovládateľnosť a vysokú rýchlosť.
Americká armáda a polícia mala konečne možnosť nakupovať solídne vybavenie na domácom trhu a nie v Číne. Navyše za pomerne rozumnú cenu. Pár dní pred prezidentskými voľbami sa však spoločnosť dostala na čínsky sankčný zoznam. Skydio má problém nakúpiť batérie, dodávateľov je nedostatok. Zákazníci, vrátane americkej armády, museli čakať na dodávku vybavenia dlhšie.
Nový prezident USA Donald Trump už počas prezidentskej kampane dával najavo, že konfrontácia s Čínou v oblasti obchodu a technológie je nevyhnutná. Čína mu týmto krokom posiela odkaz. Ten znie, že nebude taká trpezlivá ako počas prvého kola obchodnej vojny počas prvého funkčného obdobia prezidenta.
V rokoch 2018 až 2019, USA začali zavádzať vyššie clá na import z Číny a obviňovať ju z krádeže amerického intelektuálneho majetku. Zaviedli clo vo výške 30 až 50 percent na solárne panely a práčky, 25-percentné clo na oceľ a 10-percentné clo na hliník. Týkalo a to aj EÚ, Mexika a Kanady, ale Čína mala najvyššie sadzby. Čína podnikala len opatrné kroky a kompenzovala americké kroky porovnateľnými opatreniami. Nechcela zbytočne eskalovať napätie. Namiesto toho si chystala pôdu na odvetu.
V prvom kole robila to isté čo Washington. Vytvárala blacklisty a zavádzala sankcie na americké spoločnosti, čím ich odrezávala od kritických dodávok. Cieľom bolo využiť čínsky status svetovej továrne, aby mohla trestať vybrané spoločnosti.
Poľovačka na západných IT expertov sa začala. Čínske firmy ponúkajú trojnásobne platy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?