Hongkong, kedysi spojovací bod medzi východom a západom, sa čoraz výraznejšie posúva pod kontrolu Pekingu. Dohoda medzi Veľkou Britániou a Čínou z roku 1997 – jedna krajina, dva systémy sa čoraz sa ekonomicky vychyľuje na jednu stranu.

Špeciálna administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky s nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Číny a má rozlohu približne 1 106 kilometrov štvorcových. Aj keď je Hongkong územne menší, patrí medzi najhustejšie obývané oblasti na svete s populáciou okolo 7,5 milióna obyvateľov.

Bonnie Chan, šéfka hongkonskej burzy cenných papierov, pri príležitosti spustenia nových kryptomenových fondov viedla slávnostný prejav – nie však v angličtine, ale v mandarínčine. Zahraničným hosťom nebola poskytnutá simultánna tlmočnícka podpora, čo ilustruje rastúcu orientáciu burzy na čínsky trh. Medzinárodné finančné centrá ako Hongkong sa stávajú čoraz menej prístupné pre západné banky a ich klientelu.

Odchod západných firiem

Peking postupne preberá kontrolu nad miestnou ekonomikou a zmeny sú citeľné aj v kultúrnom a spoločenskom živote Hongkongu. Z podnikov, ktoré boli obľúbenými miestami západných bankárov, ako napríklad bar The Iron Fairies, sa stávajú miesta plné čínskych klientov. Viaceré západné právnické firmy a banky, vrátane Goldman Sachs a UBS, už oznámili redukciu svojich zamestnaneckých kapacít v Ázii pre klesajúce zisky v regióne.

Vzhľadom na narastajúce napätie medzi USA a Čínou je budúcnosť západných investícií v Hongkongu nejasná. Novozvolený americký prezident Donald Trump naznačil možnosť zavedenia vysokých ciel na čínske tovary, čo by mohlo zvýšiť odliv medzinárodných spoločností z Číny a Hongkongu.

Údaje z roku 2023 ukazujú, že až 80 percent kapitálu na hongkonskej burze pochádza od čínskych spoločností. Rastúci vplyv čínskych bánk a ich ochota poskytovať financovanie aj v rizikových sektoroch, ako sú vysoko zadlžené čínske developerské projekty, mení ekonomickú štruktúru Hongkongu.

Dominancia čínskych bánk

Čínske banky a investori sa zameriavajú najmä na miestny trh a spoluprácu so štátnymi podnikmi a vládnymi fondmi, čo ďalej posilňuje čínsky vplyv. Zahraničné banky, ktoré boli zvyknuté na vysoké poplatky za služby spojené s IPO a dlhovým kapitálom, sú vytláčané z trhu, keďže čínske banky tieto služby poskytujú za nižšie náklady.

Podľa Indexu globálnych finančných centier patrí Hongkong stále medzi tri najvýznamnejšie finančné centrá sveta spolu s New Yorkom a Londýnom. Hovorca hongkonskej vlády odmieta tvrdenia, že zvýšená prítomnosť čínskych spoločností robí Hongkong menej medzinárodným.

Zmeny v Hongkongu sú však evidentné. Kým v minulosti slúžil ako vstupná brána do Číny pre zahraničné investície, dnes jeho trh ovládajú čínske firmy, ktoré už nepotrebujú západných bankárov ako sprostredkovateľov. Hongkong čelí zníženému počtu nových kótovaných spoločností, pričom počet IPO dosiahol v roku 2023 najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov.

Investorská neistota o budúcnosti Hongkongu ako globálneho finančného centra rastie. Medzinárodní investori sa čoraz viac sústreďujú na diverzifikáciu svojich aktivít mimo Číny a hongkonské trhy sa stávajú menej prístupné západným firmám. Hongkong už nie je len spojovacím bodom medzi Čínou a svetom, ale čoraz viac sa stáva čisto čínskym finančným centrom.

China's Securities Brokerages See Surging Number Of Newly Registered Retail Investors
Neprehliadnite

Mladí Číňania sa vrhli do burzového šialenstva. Makléri spisujú investičné manuály

Green Energy Vehicles At 2022 Central China International Auto Show
Neprehliadnite

Európske automobilky čelia vážnym problémom na čínskom trhu. Štát protežuje domáce firmy