Zakladateľ a generálny riaditeľ platformy Telegram Pavel Durov kritizoval vo štvrtok francúzske úrady za to, že ho v auguste zadržali a obvinili zo zverejňovania extrémistického a nezákonného obsahu na jeho platforme. V dlhom príspevku na Telegrame, ktorý bol jeho prvým vyjadrením od zadržania, označil za „prekvapivé“, že má byť práve on zodpovedný za obsah zdieľaný inými.
„Používanie zákonov z obdobia pred existenciou smartfónov na obvinenie generálneho riaditeľa z trestných činov spáchaných tretími stranami na platforme, ktorú spravuje, je pomýlený prístup,“ napísal Pavel Durov. Ohradil sa tiež voči tvrdeniam, že Telegram je „akýmsi anarchistickým rajom“ a označil ich za absolútne nepravdivé. Pripustil, že platforma nie je dokonalá, no dodal, že „každý deň z odstraňujeme milióny škodlivých príspevkov a kanálov“.
Francúzske úrady sa mali so svojimi sťažnosťami obrátiť na jeho spoločnosť, a nie zadržať jej riaditeľa, uviedol. Mali využiť prístup k tzv. horúcej linke, ktorú on sám pomohol zriadiť, a kedykoľvek tak mohli kontaktovať zástupcu Telegramu pre EÚ. „Ak je krajina nespokojná s nejakou internetovou službou, bežným postupom je začať právne konanie proti samotnej službe,“ napísal.
Pavla Durova zadržali na letisku v Paríži koncom augusta po prílete súkromným lietadlom z Azerbajdžanu. Následne voči nemu vzniesli predbežné obvinenia za to, že v aplikácii Telegram umožnil údajné kriminálne aktivity. Po štyroch dňoch ho z väzby podmienečne prepustili na kauciu päť miliónov eur. V súvislosti s ďalším vyšetrovaním má zakázané opustiť územie Francúzska a musí sa dvakrát týždenne hlásiť na policajnej stanici.
Tridsaťdeväťročný Pavel Durov sa narodil v Rusku. Krajinu v roku 2014 opustil, pretoeže podľa vlastných slov odmietol splniť požiadavky Kremľa na zrušenie opozičných komunít na svojej sociálnej sieti VKontakte a následne ju predal. Podľa médií získal Pavel Durov v roku 2021 francúzske občianstvo aj občianstvo Spojených arabských emirátov.
Telegram sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stal hlavným zdrojom nefiltrovaného a podľa agentúry Reuters niekedy aj zavádzajúceho obsahu pochádzajúceho od oboch strán konfliktu.