Nemeckí ministri sa nedokážu dohodnúť, ako zaplátať dieru v budúcoročnom rozpočte. Stoja pred jednou z najťažších skúšok jednoty v koalícii od nástupu Olafa Scholza do funkcie kancelára. Finálny termín na prijatie návrhu rozpočtu pre budúci rok v najväčšej európskej ekonomike je 3. júla. Situáciu sťažujú rastúce trenice medzi tromi koaličnými stranami po európskych voľbách.
Minister financií Christian Lindner z liberálnej FDP požaduje výrazné úspory naprieč všetkými rezortmi, aby sa štát mohol vyrovnať s nižším výberom daní. Slabnúca nemecká ekonomika má tento rok rásť len o 0,3 percenta. Ch. Lindner čelí silnému odporu mnohých kľúčových ministerstiev. „Pozície strán sú v podstate nezlučiteľné a zatiaľ si neviem predstaviť, ako dosiahneme dohodu,“ uviedol nemenovaný poslanec oboznámený s rokovaniami v rámci koalície podľa Financial Times.
Sociálnodemokratická strana (SPD) O. Scholza dosiahla v eurovoľbách len 14 percent hlasov, čo je najhorší výsledok v celoštátnych voľbách za 134 rokov jej histórie. Podiel hlasov všetkých troch vládnych strán klesol na 31 percent, v porovnaní s 52 percentami v parlamentných voľbách v roku 2021, ktoré ich dostali k moci.
Spor ohľadom rozpočtu zdôrazňuje rastúci konflikt v jadre Scholzovej vlády, ktorá je „manželstvom z rozumu“ medzi sociálnymi demokratmi a zelenými na jednej strane a fiškálne konzervatívnymi liberálmi na strane druhej.
Politológ Thorsten Faas z Freie Universität v Berlíne uviedol, že napätie v koalícii je pre povojnové Nemecko takmer bezprecedentné. „Zdá sa, že všetky tri strany ťahajú opačnými smermi,“ povedal.
Voľby do Európskeho parlamentu vyhrali opoziční kresťanskí demokrati (CDU) so ziskom 30 percent, zatiaľ čo krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) skončila druhá s 15,9 percenta. Bol to pre ňu najlepší výsledok v celoštátnych voľbách.