Sťahovanie do novej krajiny môže so sebou priniesť nejednu finančnú výzvu. Chris Oberman o tom vie svoje, keďže od roku 2019 žil v piatich mestách v štyroch rôznych krajinách.
Z rodného Holandska sa spolu s manželkou odsťahoval do Číny, kde žili dva roky v Pekingu a zhruba rovnako dlho v Šanghaji. V roku 2022 odišli do mesta Arbíl v Iraku, ktorý pred dvomi mesiacmi vymenili za Soul v Južnej Kórei.
Náklady na potraviny, bývanie, internet, mobilné služby, elektrinu a verejnú dopravu sa v jednotlivých krajinách výrazne líšili, čo manželom niekedy komplikovalo plánovanie rozpočtu. Oberman v článku pre Business Insider opísal výhody a nevýhody života v krajinách, ktoré v priebehu posledných piatich rokov nazýval druhým domovom.
Južná Kórea
Potraviny a bývanie sú v Soule pomerne drahé. Troj- až štvorizbový byt s vonkajšou terasou vyjde manželov na štyritisíc dolárov mesačne. Príjemným prekvapením však boli pre Obermanovcov nízke náklady na starostlivosť o dieťa, keďže sa nedávno po prvý raz stali rodičmi.
Jasle pre deti do jedného roka stoja mesačne zhruba 400 dolárov. Táto suma klesá na približne 350 dolárov mesačne pre ročné deti a 300 dolárov pre dvojročné.
Čína
Jednou z najväčších finančných výhod života v Číne bolo obrovské množstvo pracovných príležitostí. Oberman nemal ako DJ o ponuky núdzu. „Vystupoval som na podujatiach, pracoval pre čínsku firmu, produkoval hudbu a dokonca som bol porotcom v DJ súťaži,“ pochválil sa Holanďan.
Jednou z najväčších finančných výziev bolo v Číne nakupovanie, ktoré bolo na Obermanov vkus až príliš jednoduché. „Človek tu dokáže veľmi rýchlo minúť veľa peňazí a kúpiť viac vecí, než pôvodne plánoval,“ dodal.
Irak
Stravovanie v Iraku bolo podľa Obermana pomerne lacné. S manželkou varili na plynovom variči, do ktorého kupovali bombu za 20 dolárov. „Vydržala nám aj päť mesiacov,“ prízvukoval Holanďan.
Nevýhodou života v Iraku bol nedostatok pracovných príležitostí a pofidérna kvalita niektorých tovarov vrátane áut.
Holandsko
Najväčšou prednosťou Holandska sú podľa Obermana kvalitné a cenovo dostupné zdravotníctvo a školstvo. Keď sa jeho manželke blížil dátum pôrodu, obaja sa spolu na pár mesiacov z Iraku vrátili do rodnej krajiny, aby sa jej dostalo čo najlepšej zdravotnej starostlivosti.
Najväčšími finančnými nevýhodami života v Holandsku sú podľa Obermana rastúce ceny nájmu, potravín, verejnej dopravy a energií.