Už za 100-tisíc dolárov si cudzinci môžu zabezpečiť občianstvo v niektorých karibských krajinách, ktoré sľubujú daňové úľavy a bezvízový styk s Európou. V tropickom raji Svätý Krištof a Nevis to stojí najviac – až 250-tisíc dolárov. Miestna vláda vyrátala, že „zlaté pasy“ priniesli za rok 2023 do štátnej kasy približne 192 miliónov dolárov alebo 51 percent príjmov krajiny, uvádza Bloomberg.
Preto premiér Terrance Drew vyzýva obyvateľov, aby sa postavili za tento biznis, ktorý je ohrozený, ak by Európska únia sprísnila pravidlá cestovania do krajín, ktoré so svojím občianstvom obchodujú. „Ekonomická prosperita nášho štátu závisí od robustnosti programu občianstva,“ povedal premiér v decembri pri predkladaní štátneho rozpočtu na tento rok.
Ostrovnému štátu Svätý Krištof a Nevis, ako aj ďalším štyrom karibským ostrovom – Dominika, Svätá Lucia, Grenada, Antigua a Barbuda – vynášajú programy udeľovania občianstva viac ako 579 miliónov dolárov ročne. Na Svätej Lucii a Antigue stojí pas „len“ 100-tisíc dolárov.
Krajiny spoločne poskytli občianstvo najmenej 88-tisícom ľudí – mnohí z nich sú Číňania, Rusi, Nigérijčania alebo občania ďalších krajín, ktorí by museli žiadať o cestovné povolenia. Z najnovšej správy OECD vyplýva, že tieto programy môžu slúžiť zločincom ako prostriedok „na páchanie rozsiahlych podvodov a pranie peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti v hodnote niekoľkých miliárd dolárov“.
Ak by EÚ svoju hrozbu splnila, „bol by to veľký škrt cez rozpočet,“ povedal Rafael Cintron, ktorého spoločnosť Wealthy Expat radí ľuďom pri žiadostiach o vydanie druhého pasu. Pre všetkých päť krajín, ktoré majú malé ekonomiky závislé od cestovného ruchu, a disponujú zanedbateľným množstvom prírodných zdrojov, sú programy udeľovania občianstva niečo ako záchranné koleso. „Do značnej miery by to ochromilo karibský priemysel,“ dodal R. Cintron.
Päť karibských krajín žije zo zlatých pasov. Európa varuje, že ich predaj zaváňa kriminálom
Neprehliadnite
Nájdite nás na Google news a kliknite Sledovať