Z „osamelého vlka“, ktorému sa podarilo vyvolať zmätok v centre najväčšieho austrálskeho mesta, sa vykľul iránsky utečenec, žijúci v krajine skoro dve desiatky rokov, ktorý však začal mať v poslednom čase problémy so zákonom.

To, čo najprv vyzeralo ako lúpežné prepadnutie, sa skončilo ako paródia na politicky motivovaný čin. Nespáchal ho totiž nijaký politický aktivista, ale samozvaný duchovný, ktorý sa predtým venoval čiernej mágii, aby pri nej mohol sexuálne obťažovať ženy.

Ľudia, ktorí sa s ním dostali do styku, o ňom hovoria ako o duševne narušenom jedincovi. Muž, ktorý nastúpil svojráznu cestu radikálneho islamu posielaním vulgárnych listov rodinám austrálskych vojakov padlých v boji proti terorizmu, má na krku aj obvinenie zo spoluviny na vražde svojej bývalej manželky.

Keď pod hrozbou použitia strelnej zbrane prinútil vydesených zajatcov pritisnúť sa k výkladu kaviarne s akousi čiernou vlajkou s bielymi arabskými písmenami, mohli médiá urputne špekulovať o príbuznosti páchateľa s najrôznejšími moslimskými extrémistickými skupinami, vrátane tej momentálne najobávanejšej: Islamského štátu (IS) pôsobiaceho v Sýrii a Iraku.

V časti austrálskej tlače sa mu dostalo už aj označenia vodca IS v regióne, keď vzniesol požiadavku, aby mu niekto doniesol pravú vlajku takýchto radikálov a aby mohol priamo hovoriť s austrálskym premiérom Tonym Abbottom.

Ten sa v mimoriadnom prejave zmienil o „hlboko alarmujúcom incidente“ a uistil verejnosť, že bezpečnostné zložky sú dobre vycvičené, aby sa s kritickou situáciou vysporiadali. Pripustil v prvej chvíli, že by mohlo ísť o politicky motivovaný čin, ale ani on, ani polícia nenaznačili, že by išlo o teroristický útok.

Potom čo utiekli z kaviarne prví rukojemníci, začala polícia, ktorá objekt obkľúčila a nariadila evakuáciu budov v blízkom okolí, s únoscom vyjednávať, čo sa pretiahlo na hodiny. Policajný komisár Andrew Scipione upozornil, že prioritou polície je dostať všetky osoby do bezpečia.

S príchodom tmy boli všetky svetlá v kaviarni vypnuté a polícia vyčkávala, kým nevypukla vnútri podniku streľba. Príslušníci špeciálnych jednotiek potom za rachotu ohlušujúcich granátov na budovu zaútočili. Po obsadení podniku polícia oznámila, že celý incident si vyžiadal troch mŕtvych, vrátane únoscu, ktorý zrejme po svojich rukojemníkoch strieľal. Ďalší štyria ľudia, vrátane policajta, utrpeli zranenia.

Incident odsúdili miestne moslimské skupiny a dokonca aj krajina páchateľovho pôvodu, teda Irán.

Miestny denník The Australian vo svojom úvodníku napísal, že akokoľvek „vyšinutá“ mohla byť motivácia páchateľa, podarili sa mu tri veci. Incident vyvolal celosvetovú pozornosť, niekoľko dní pred Vianocami ochrnulo centrum najväčšieho mesta krajiny. Obyčajných Austrálčanov ale tiež prebudil a ľudia si uvedomili, že teroristická realita by mohla udrieť tak blízko.