Pacienti, ktorí užívali určitý druh lieku proti cukrovke 2. typu, preukázali nižšiu pravdepodobnosť rozvoja demencie. Výsledky výskumu preto naznačujú, že na liečbu porúch mozgu by mohli lekári v budúcnosti využívať aj terapie navrhnuté pre iné ochorenia.
Novej štúdie sa zúčastnilo 200-tisíc respondentov s cukrovkou 2. typu. Miera výskytu Alzheimerovej choroby u tých, ktorí užívali inhibítory sodíko-glukózového kotransportéra 2 (SGLT-2) na zníženie hladiny cukru v krvi, bola o vyše tretinu nižšia v porovnaní s pacientmi, ktorí užívali iné antidiabetické lieky. Štúdia však kauzálnu súvislosť medzi inhibítormi SGLT-2 a prevenciou demencie nepreukázala. „Demencia je nevyliečiteľná choroba s nelichotivou prognózou. Prevencia je preto kľúčová,“ dodala jej spoluautorka Eun Ha Kang z Národnej univerzity v Soule.
Potenciál liekov na chudnutie pri spomaľovaní úpadku kognitívnych schopností pacientov s Alzheimerovou chorobou testuje aj dánsky farmaceutický gigant Novo Nordisk, ktorý je autorom populárnych injekcií Ozempic a Wegovy. Firma testuje liečivo Ozempic na 1 840 pacientoch s raným štádiom Alzheimerovej choroby. Ide o súčasť série klinických skúšok, ktoré skúmajú účinok tohto lieku na zmierňovanie a prevenciu iných ochorení, akými sú porucha užívania alkoholu a Parkinsonova choroba. Prvé výsledky budú známe v roku 2025.